Bondovský kufřík i fotbal. Jednání o brexitu jsou z britské strany spíš divadlem

Nebude to také ľahké, drahá, zpívá v jedné populární písni Richard Müller. Stejně jako na partnerský rozchod, který líčí známý slovenský zpěvák, se tato slova hodí i na rozchod Británie s Evropskou unií. Ve čtvrtek se dozvíme, jak dopadlo druhé kolo rozhovorů o brexitu. Z toho mála, co zatím uniklo z jednacích místností, je ale zřejmé, že výrazný pokrok čekat nelze.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský ministr pro brexit David Davis

Britský ministr pro brexit David Davis | Foto: Stefan Wermuth | Zdroj: Reuters

Týká se to zejména jednoho z klíčových bodů rozluky - vyrovnání finančních závazků Britů. Ty by podle odhadů mohly dosáhnout 65 až 100 miliard eur (1,7 až 2,6 bilionu Kč). Na těchto penězích je mimo jiné závislé vyplacení všech slíbených dotací pro příjmové země, jako je Česká republika. Evropská sedmadvacítka má proto na dohodě v této kapitole enormní zájem.

Mayová hrozí odchodem z jednání o brexitu. Nelíbí se jí závěrečný účet, píše Telegraph

Číst článek

Hlavní unijní vyjednávač Michel Barnier před nynějším jednáním žádal, aby Londýn předložil vlastní odhad svého závěrečného účtu. Pokud tak neučiní, měl dokonce pohrozit přerušením rozhovorů. Britští vyjednávači ale žádný takový dokument do Bruselu nepřivezli, jak potvrdil Českému rozhlasu diplomat obeznámený s rokováním. Místo toho přijeli rozporovat „řádek po řádku a slovo od slova“ obsažené v unijním návrhu, jak předem avizoval britský ministr pro brexit David Davis.

Neochota nebo nepřipravenost Britů překládat vlastní vyjednávací materiály vyvolává v Bruselu čím dál větší frustraci z laxního přístupu stále ještě unijního partnera. Ten výstižně ilustrovala fotografie z úvodního setkání druhého kola jednání mezi šéfy obou týmů. Zatímco před Barnierem a jeho kolegy stály stohy papírů, stůl před Davisem, jeho pravou rukou Ollym Robbinsem a britským velvyslancem při EU Timem Barrowem zel prázdnotou.

Mluvčí Davisova ministerstva to sice později vysvětloval tím, že britská delegace nestihla své dokumenty vyndat z kufru. Pachuť podceňování rozhovorů z britské strany a hazardování s jejich výsledkem tím ale zcela nerozptýlil.

A propos kufr. I když Britové stále nepředložili některé zásadní poziční materiály, Davis si na ně už pořídil speciální protišpionský kufřík. Stříbrná schránka je podle deníku Telegraph vybavena technologií, která znemožňuje dostat se k citlivým informacím o brexitu v ministrově počítači nebo telefonu. Pokud tam tedy vůbec nějaké jsou.

Obezřetnost konzervativního politika před špiony evropské sedmadvacítky dostoupila dokonce do takové míry, že podle Telegraphu vyměnil i své iWatche za jiné hodinky z obavy, aby někdo cizí na těch chytrých neaktivoval mikrofon a neodposlouchával tak jeho jednání.

„Stříbrná schránka je podle deníku Telegraph vybavena technologií, která znemožňuje dostat se k citlivým informacím o brexitu v ministrově počítači nebo telefonu. Pokud tam tedy vůbec nějaké jsou.“

Vyzbrojování se na rozhovory v Bruselu à la James Bond jistě dobře posloužilo Davisovu domácímu mediálnímu zviditelnění. Vzhledem k délce jeho dosavadního pobytu v unijní metropoli se ale jeví jako dost bezpředmětné. V pondělí totiž přiletěl na jednu hodinu, aby se před začátkem jednání vyfotil s Barnierem při potřesení ruky a pak za zmíněným prázdným stolem. Doplnil to prohlášením, že „je čas pustit se do práce“, a vrátil se do Londýna.

I když se od začátku počítalo s tím, že detailní jednání o jednotlivých aspektech britského odchodu z unie povedou úředníci, vyvolala ministrova blesková návštěva v Bruselu diplomaticky řečeno pozdvižené obočí. Doma si za to Davis vysloužil kritiku tisku a opozice, podle které tím ukázal neschopnost konzervativního kabinetu vést jednání o brexitu. Bývalý předák kampaně Vote Leave Dominic Cummings ho dokonce za tento přístup nazval „líným jako ropucha“.

Příležitost k napravení dojmu bude mít Davis ve čtvrtek, kdy se do Bruselu vydá na závěr druhého vyjednávacího kola a na společnou tiskovou konferenci s Barnierem. Podle britských médií hodlá francouzského kolegu přesvědčovat o nemožnosti garantovat práva unijních občanů v Británii Soudním dvorem EU i pomocí fotbalových paralel. „Pokud jste Manchester United a hrajete s Realem Madrid, necháte Real, aby nominoval rozhodčího?“ chystá se prý milovníka horských túr zeptat. Barnier by ale určitě mnohem raději slyšel, co jsou Britové ochotni zaplatit, až za sebou zavřou dveře.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme