Boris Johnson střelil Theresu Mayovou do týla

Pokud bude vypsána soutěž o zemi s největší schopností poškozovat své vlastní zájmy, Velká Británie bude úspěšně usilovat o některou z nejvyšších příček. A to zásluhou svých nejvyšších státních představitelů.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský ministr zahraničí Boris Johnson | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Země, která dala světu racionální politické procedury, předvádí v přímém přenosu, a to doslova, pravý opak. Poslední dějství této tragikomedie se odehrálo v uplynulých desítkách hodin.

Poté, co v neděli večer rezignoval ministr pro brexit David Davis, a také jeho zástupce Steve Baker, následoval ho i ministr zahraničí a někdejší uchazeč o vedení Konzervativní strany Boris Johnson.

Učinil tak pouhých pár desítek minut před tím, než měla premiérka Mayová předstoupit před poslance britské Dolní sněmovny, aby je seznámila se svým dalším postupem ve věci odchodu Velké Británie z Evropské unie.

Domácí spory

Tyto rezignace jsou důsledkem boje uvnitř britské konzervativní strany o to, jak má vypadat jednání s Evropskou unií o brexitu a také jak má vypadat jeho výsledek. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Fingerland: Boris Johnson střelil Mayovou do týla

Podle zmíněného Davise Mayová příliš ustupuje evropským partnerům. Sám dokonce dodal, že jeho rezignace snad přispěje k větší schopnosti Británie čelit unijnímu nátlaku.

Jeho zmíněný zástupce Baker byl ještě ostřejší a postěžoval si, že na pátečním jednání ve venkovském sídle britských premiérů byl účastníkům předložen jiný dokument než ten, který on a jeho lidé, pověření zpracováním odchodu z unie, v poslední době vypracovali. 

Je zajímavé, že jak dřívější zastánci odchodu, tak i setrvání se shodují na tom, že postup Mayové není správný. Jde prý o kompromis, který nenaplňuje zásadní ambice Velké Británie. Jde mimo jiné o to, že principy britského odchodu musejí nějak vyvážit ekonomické zájmy ostrovní politiky s dalšími prioritami, jako je volný pohyb osob, hranice na irském ostrově nebo platnost evropské jurisdikce. Přitom odchod se blíží, měl by nastat už v březnu příštího roku a definitivní oddělení spadá na příští říjen.

Premiérku Mayovou opouští další člen vlády, rezignoval šéf britské diplomacie Johnson

Číst článek

V každém případě je premiérka Mayová nesmírně oslabená a jak konstatovali britští labouristé, prakticky s nulovou autoritou. Což se ovšem týká i její schopnosti účinně vyjednávat britské zájmy tváří v tvář Evropské unii. Protože Mayová není jen šéfka Konzervativní strany, ale i premiérka britské vlády. Postavení Konzervativní strany a její vlády je velmi vachrlaté už tak – musí se v Dolní sněmovně spoléhat na deset hlasů severoirské Demokratické unionistické strany. 

Johnsonovi za lubem

Vzniká tedy otázka, co bude dále s vedením Konzervativní strany a následně i s vedením vlády. V neděli rezignovavší Davis se zachoval velmi vznešeně. Podpořil svého urychleně jmenovaného nástupce Dominica Raaba a také, což je důležitější, dodal, že nehodlá usilovat o vedení strany a nahrazení Theresy Mayové. 

V pondělí odpoledne ovšem dorazila zpráva o odchodu Borise Johnsona a v jeho případě není jisté, jestli nehodlá pozici Mayové atakovat. To by znamenalo, že Konzervativní strana, ale i vláda ztratí nejméně několik dalších týdnů. Boris Johnson se zatím neosvědčil jako nejvěrnější spolupracovník svých kolegů, ale v kontextu dosavadních absurdit nedávné britské politiky si lze představit, že Mayovou nakonec sesadí. 

Pokud za šířením Novičoku v jihozápadní Anglii stojí zlovolní ruští agenti, kteří chtějí demoralizovat a destabilizovat britskou monarchii, mohli si ušetřit práci. Britská politická elita to za ně udělá mnohem lépe a levněji.

Jan Fingerland Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme