Borisův brexitový granát

Během kampaně před britským unijním referendem zaznělo mnoho polopravd, mýtů a vyložených lží o tom, co by Spojené království mohlo brexitem získat. Možná největší pozornost se věnovala částce 350 milionů liber, kterou prý Britové ušetří týdně v okamžiku, kdy přestanou platit do unijní pokladny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský ministr zahraničí Boris Johnson

Britský ministr zahraničí Boris Johnson | Foto: Foreign and Commonwealth Office | Zdroj: Flickr.com | CC BY 2.0,©

Euroskeptická kampaň Vote Leave touto zavádějící částkou (zpochybnil ji Britský statistický úřad i Institut pro fiskální studia) polepila své autobusy a billboardy, a neustálé a krajně netaktické kritizování této částky zastánci setrvání v EU znamenalo, že si sumu 350 milionů pamatovali nakonec úplně všichni.

V průběhu měsíců se od této sumy v podstatě všichni architekti brexitu distancovali, včetně třeba někdejšího frontmana UKIPu Nigela Farage. O to větší je teď překvapení, že částku 350 milionů týdně teď „oprášil“ šéf diplomacie Boris Johnson.

Britská premiérka Theresa Mayová | Zdroj: Reuters

Podle něho jde o reálné peníze, které prý Británie za předpokladu ambiciózního přístupu skutečně bude mít týdně k dispozici, až s Evropskou unií „vyrovná své účty.“ Boris by tenhle „balík“ rád napumpoval do bezplatného zdravotnictví NHS, což je zase pouhé zopakování někdejšího nápadu radikálních „brexiters“.

Ač se ministr zahraničí zaklíná, že je vůči premiérce Mayové loajální, těžko lze jeho výpad interpretovat jinak než coby zpochybnění přístupu ministerské předsedkyně k jednáním o brexitu. Ba co víc, dva týdny před výroční konferencí Konzervativní strany dal Johnson nepokrytě najevo, že o nejvyšší stranickou funkci (po níž po referendu už jednou sahal), a tudíž i premiérský úřad stále stojí.

Brexitová rebelie

Podle Telegraphu, na jehož stránkách Boris otiskl svůj pamflet (ten měl být formátově evidentně projevem), jednal ministr zahraničí popuzen a uražen tím, že nebyl minulý týden pozván k zásadní schůzce v Downing Street týkající se odchodu země z EU.

Když už jsme u projevů, Theresa Mayová přednese v pátek 22. září ve Florencii zásadní poselství o brexitu určené evropským partnerům. Podle Telegraphu se šušká, že ministerská předsedkyně hodlá v projevu signalizovat ochotu ustoupit ve sporu o závěrečný účet za brexit, a připravenost vysázet na stůl desítky miliard liber.

V Londýně se pochodovalo proti brexitu, protestu se zúčastnilo 50 tisíc lidí

Číst článek

Boris Johnson se možná chtěl vůči takovému záměru vymezit a ukázat Mayovou coby osobu, která právě z pohledu Británie ohledně brexitového uspořádání nemá příliš ambiciózní cíle.

Bude zajímavé sledovat, jestli paní Mayová a prořídlý tým jejích poradců (dezerce z jejího okolí neberou konce) vyhodnotí Borisovo počínání jako skutečnou výzvu na souboj, nebo jen pouhé blufování s cílem premiérku v očích veřejnosti dál poškodit.

Theresa Mayová může být každopádně v pokušení florentský projev malinko přepsat a přihlásit se k myšlence, že většina prostředků ušetřených na členských poplatcích plynoucích do EU skutečně dostane ostrovní zdravotnictví. Jen bych se hodně divil, kdyby výslovně zmínila oněch magických 350 milionů liber. Nabízí se ale ještě jedna, neobyčejně čistá varianta, a sice kdyby Mayová Johnsona za jeho brexitovou rebelii z vlády jednoduše „vykopla“. Bylo by to stejně nečekané, jako elegantní a státnické.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme