Šéf britské vojenské rozvědky nečeká rychlý úspěch žádné ze stran války na Ukrajině

Šéf britské vojenské rozvědky generál Jim Hockenhull, který nedávno poskytl rozhovor BBC, je přesvědčen, že válka na Ukrajině hned tak neskončí. Do konce roku 2022 bychom neměli očekávat nějaké významnější válečné úspěchy ani z jedné, ani z druhé strany.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci proruských sil střílí v Luhanské oblasti

Vojáci proruských sil střílí v Luhanské oblasti | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

Podle názoru tohoto důležitého britského vysokého důstojníka se pozornost západních vojenských tajných služeb nyní soustřeďuje spíše na to, jaké jsou ruské možnosti nasazení taktických jaderných zbraní – především v okamžiku, kdy bude podle ruské vojenské doktríny ohrožena existence státu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Libor Dvořák: Šéf britské vojenské rozvědky nečeká rychlý úspěch žádné strany války na Ukrajině

Pan generál stojí v čele britské vojenské tajné služby už čtyři roky a doposud se, pokud jde o média a veřejný prostor, držel vyloženě zpátky. Vše ovšem změnil 24. únor letošního roku. Ostatně Jim Hockenhull tuto válku jako jeden z mála předpokládal už koncem loňského listopadu.

Zajímavé je, že právě on se rozhodl zveřejnit očekávaný válečný plán Kremlu už týden před propuknutím konfliktu. A jeho důvod? „Pravda musí zaznít dřív než lež!“ Dnes generál hlavně varuje před černobílým viděním celé konfrontace, což je pro něj jak jasné vojenské vítězství jedné či druhé strany, tak zabřednutí války do slepé uličky.

Nejhorší eventualita

Jim Hockenhull plně chápe přání Ukrajiny osvobodit veškerá okupovaná území Ukrajiny včetně těch z roku 2014, ale zároveň si je vědom toho, že v této chvíli na to Ukrajina takříkajíc nemá.

Na ukrajinský Charkov dopadly další rakety. Ruské útoky mají osm obětí, 31 zraněných

Číst článek

Stejně jako Rusko nemá na zvládnutí svých předem vytčených úkolů: vidíme, že se nedaří například dobytí celé Doněcké oblasti, což je pro Kreml jakýsi minimální úkol.

Ve světle vývoje na frontě i v týlu (viz nejnověji výbuchy na Krymu z posledních dnů, anebo ukrajinská zatím velmi úspěšná snaha z posledních týdnů ničit muniční sklady nepřítele) by se mohlo zdát, že k úspěchu má blíž Ukrajina.

Přesto je Hockenhull přesvědčen, že ani Ukrajinci, ani Rusové se nedostanou dál než k jednotlivým úspěšným útokům a protiútokům.

Podle šéfa britské vojenské rozvědky z očekávaného vleklého konfliktu plyne další důležitá otázka: Co udělá Putin, když si bude myslet, že ukrajinský tlak je příliš velký a nutí jeho vojáky k vyloženému ústupu, kdežto úkoly ruského generálního štábu plněny nejsou? Použije taktické jaderné zbraně?

Jim Hockenhull je přesvědčen, že zatím to sice nehrozí, ale počítat se s tím, byť jako s nejhorší eventualitou, jednoduše musí. Pravděpodobnější pro něj ovšem je další postsovětský „zamrzlý konflikt“, tentokrát vskutku obřích rozměrů.

Brzký konec tragické války, rozpoutané Putinem, se nedá předpokládat rovněž už proto, že rusko-ukrajinská jednání, zahájená v březnu, rychle skončila na mrtvém bodě a dál nepokračují, přestože tehdejší šéf ruské delegace Vladimir Medinskij je označil za „konstruktivní“.

Zatím se také nesešli prezidenti obou zemí – a patrně hned tak nesejdou. Neříká se to snadno, ale válka zatím bude pokračovat. S čímž bychom rozhodně měli počítat.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Libor Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme