Britské letadlové lodě – z postrachu zábavou

Není to tak úplně dávno, co byla Británie skutečnou světovou mocností a právem se prohlašovala za „královnu moří.“ Jedním z pilířů moderní Royal Navy přitom bývaly letadlové lodě. Byli to piloti z Ark Royal a Victorious, kteří za druhé světové války rozhodli střetnutí s obávaným korzárem, nacistickou bitevní lodí Bismarck.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská letadlová loď HMS Ark Royal se prodává

Britská letadlová loď HMS Ark Royal se prodává | Zdroj: Reuters

Ještě předtím, v roce 1940 během evakuace britských jednotek z Norska, se do srdcí britských námořníků zapsala jiná letadlová loď, HMS Glorious. Ta se spolu s torpédoborci Ardent a Acasta za obrovských ztrát na lidských životech obětovala v nerovném střetnutí s německými bitevními křižníky Scharnhorst a Gneisenau.

Milovníci britských letadlových lodí na tyhle příběhy už jen nostalgicky vzpomínají. Počátek 21. století se pro ně stal noční můrou. Námořnictvo, resp. spíš vrcholní ostrovní politici, fatálně podcenili otázku nahrazení dosluhujících plavidel novými koráby. Staré letadlové lodě musely být postupně staženy z aktivní služby, a prodány do šrotu.

Smrt lady Diany – vodotrysk slz i lekce

Číst článek

HMS Invincible potkal tento osud v roce 2011 a HMS Ark Royal (neplést se stejnojmennou letadlovou z 2. světové války) o 2 roky později. Poslední mohykán, HMS Illustrious, která byla na počátku 80. let urychleně připravená k boji a poslaná do jižního Atlantiku podpořit opětovné dobytí Falklandských ostrovů, neměla v závěrečné fázi své aktivní služby na palubě žádná bojová letadla. Prostě takové kuře s nádivkou, jenže bez nádivky.

Vidina nových, obřích letadlových lodí o výtlaku 67 000 tun, největších plavidel, která si kdy Královské námořnictvo objednalo, málem nechala na tohle tristní období zapomenout. První z lodí, Queen Elizabeth, by se do aktivní služby mohla zapojit v roce 2021. Koráb za brachu 3 miliardy liber s 36 supermoderními letouny F-35B na palubě vypadá na papíře jako reálná zbraň a pořádný prvek odstrašení. Resp. vypadal, než si šťouraví novináři při návštěvě lodi během zkušební plavby všimli, že počítačové systémy Queen Elizabeth používají zastaralý operační systém Windows XP. Jeho zranitelnost jsme mohli v přímém přenosu sledovat před pár měsíci během útoku vyděračského viru na počítače britského zdravotnictví.

Před pár dny navíc reputace majestátní Queen Elizabeth (mám na mysli stále letadlovou loď) utrpěla další pořádný šrám. Britskému nadšenci se totiž v přístavu podařilo dostat se s dronem do její těsné blízkosti a nakonec s bezpilotním zařízením dokonce na letové palubě přistát, aniž by si toho kdokoli všimnul. Když si uvědomíme, že na Blízkém východě se výbušná zařízení přepravují drony už nějakou dobu, je tenhle incident dost strašidelným bezpečnostním selháním. Nová pýcha Royal Navy tak zatím strach moc nenahání. Pokud tedy nepočítáme ty, kteří si letadlovou loď zaplatili…

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme