Brno. Nádraží a demokracie

Otázka, zda zachovat brněnské hlavní vlakové nádraží na původním místě, anebo zda vybudovat nové pod Petrovem, anebo ještě dál u řeky, se řeší řadu let. Není to pouze odborná otázka pro architekty a urbanisty, ale také velké ekonomické dilema a rovněž test demokracie.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brno, Hlavní nádraží

Brno, Hlavní nádraží | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

K otázce přesunu nádraží se v minulosti konala dvě referenda, ke kterým sice nepřišel zákonem požadovaný počet občanů, ale v obou přesvědčivě zvítězili odpůrci stěhování.

Ťok: Řešení rekonstrukce brněnského nádraží ukazuje na místo dále od centra u řeky

Číst článek

Že by podle většiny Brňanů nádraží mělo zůstat tam, kde je, ukázala i čerstvá anketa, kterou si pro své rozhodování nechali zpracovat představitelé města.

Ti ovšem dlouhodobě preferují stavbu nádraží nového a tak je na anketě zaujalo, že téměř polovina Brňanů neví, jaké jsou varianty polohy nového vlakového nádraží. Z toho obratem usoudili, že brát v úvahu názor nekompetentní veřejnosti nemá cenu.

Vše směřuje k tomu, že brněnští zastupitelé nevyslyší občany, nýbrž developery a na vládu do Prahy pošlou vyjádření, že správná volba je postavit nové nádraží u řeky.

Vážné rozhodnutí a spousta peněz

V této kauze má každý svou pravdu. Města jsou živými organismy a přirozeně se mění podle aktuálních potřeb svých obyvatel. Někdy ovšem hrozí, že dojde ke změně k horšímu, neboť rozhodnou privátní zájmy, nikoli zájem veřejnosti.

V Brně proti sobě stojí dva názory. Podle jednoho nádraží kapacitou nestačí a stojí na špatném místě. Podle druhého stojí díky jasnozřivosti předků na místě ideálním a potřebuje pouze citlivou rekonstrukci.

Pokud se nádraží přesune, bude si část Brňanů pochvalovat, jak jejich město jde moderně s dobou, zatímco brněnští patrioti a lidé dojíždějící vlakem do Brna si budou znechuceně ťukat na čelo.

Pokud jde o politiku, hádka o brněnské nádraží potvrzuje starou známou věc: Politici se nebrání referendu, pokud jeho výsledek koresponduje s jejich zájmy. Pokud ale lidé v referendu rozhodnou jinak, než si politici přejí, vyvodí se z toho, že důležité věci se referendem řešit nemají.

Politici jsou přesvědčení, že vědí co je pro lidi dobré, takže ptát se jich na názor je nejen zbytečné, ale také chybné. Na tom se nic nezmění, ať už se nádraží v Brně přestěhuje, anebo zůstane, kde je. Od Brňanů si do toho polici mluvit nenechají. Jde o příliš vážné rozhodnutí a o spoustu peněz.

Ivan Hoffman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme