Bruselský informační cedník. Ze zákulisí unikají citlivé údaje

Úniky citlivých informací z politického zákulisí nejsou žádným českým specifikem. Doslova pytel se s nimi v poslední době roztrhl v Bruselu. Došlo to až tak daleko, že unijní špičky veřejně vyzvaly k ucpání tohoto „informačního cedníku“. Jsou to přitom často ony a jejich spolupracovníci, kdo tyto informace vypouští ven.

Tento článek je více než rok starý.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker | Zdroj: Reuters

V metropoli Evropské unie možná častěji než kde jinde narazíte na řízený únik citlivých informací. Rozhoduje se tady o řadě důležitých věcí a zákonitě se tu střetávají zájmy mnoha hráčů. Velká část, ne-li většina exkluzivních novinářských zjištění tak v Bruselu bývá výsledkem toho, že někdo měl nějaký zájem na tom, aby se daná informace dostala na veřejnost. A proto ji lidově řečeno pustil.

Spor Junckera se šéfem Volkswagenu

Ukázkovým příkladem z nedávné doby je odhalení komunikace mezi šéfem Volkswagenu Matthiasem Müllerem a předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Mocný boss automobilového giganta si dopisem stěžoval na Věru Jourovou (ANO) kvůli jejímu permanentnímu tlaku na německou automobilku, aby odškodnila zákazníky v Evropě za aféru Dieselgate tak jako v USA. Junckera proto vyzval, aby české eurokomisařce domluvil.

Jenže lucemburský harcovník nemá rád, když mu někdo říká, co má on nebo jeho komise dělat. Müllera tudíž slušně, ale rázně poslal do patřičných mezí. A kdyby to náhodou Němec nepochopil, dostal se jak jeho dopis, tak Junckerova odpověď do rukou německého dopisovatele serveru Politico. Poté, co se celé Německo a půlka Evropy dozvěděly, že šéf Volkswagenu obdržel od Bruselu za uši, už si nejspíš u Junckera stěžovat nebude - minimálně ne dopisem.

Mayová „žije v jiné galaxii"

Ne každý leak ale splní svůj zamýšlený účel. Přesvědčil se o tom předseda komise a jeho lidé o dva týdny později. Tentokrát se v německém nedělníku Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung objevilo detailní líčení průběhu setkání Junckerova týmu s Theresou Mayovou kvůli brexitu. Lucemburského politika konsternoval lehkovážný přístup britské premiérky k tak zásadnímu tématu a posteskl si, že Mayová „žije v jiné galaxii".

Napětí mezi Británií a EU. Premiérka Mayová obvinila evropské politiky ze zasahování do voleb

Číst článek

Místo toho, aby se po odhalení údajného britského diletantství chytili v Downing Street za hlavu, ale přešla Mayová do protiútoku a vyvolalo to obrovské napětí mezi Londýnem a Bruselem. Vzájemné důvěře při nadcházejících rozhovorech to rozhodně nepomohlo.

Junckerovy citáty v článku nebo jízlivá poznámka všemocného šéfa jeho kabinetu a šedé eminence Evropské komise Martina Selmayra k výsledku večeře na Twitteru od počátku ukazovaly, že tyto informace vypustil někdo od Junckera. Nejspíš sám Selmayr. Nikdo to ani nepopřel a předseda komise tento leak později označil za velkou chybu. Pro nezasvěcené, Martin Selmayr je Němec a má absolutní kontrolu nad vším, co se děje kolem jeho nadřízeného.

Trump označil Němce za „hodně špatné"

Do třetice vzbudila minulý týden velkou pozornost kritika amerického prezidenta Donalda Trumpa na adresu Německa při setkání se jmenovcem Tuskem a s Junckerem v Bruselu. Šéf Bílého domu na něm označil Němce za „špatné, hodně špatné" (v originále „bad, very bad") kvůli obchodnímu přebytku a vývozu aut do USA. Ostrá slova namířená proti Berlínu následně nepřímo potvrdil Juncker obdobou legendární fotbalové hlášky: „Nic jsem neplatil a ta částka taky nesouhlasí."

Asi nepřekvapí, že se výbušné podrobnosti z premiérové schůzky Trumpa se špičkami unie objevily v německém médiu, konkrétně na serveru časopisu Der Spiegel. To už to Donald Tusk nevydržel a na tiskové konferenci si postěžoval, že informace teď v Bruselu prosakují ven už neúnosně a že unijní diplomacie by nutně potřebovala profesionální instalatéry místo indiskrétních diplomatů.

„Je to ale samozřejmě spíš otázka na Jeana-Claudea," poznamenal polský předseda Evropské rady. Uvidíme, zda si Juncker jeho výzvu vezme k srdci. Shodou okolností stál hned vedle.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme