Budoucnost Laver Cupu? Rozhodne éra po Federerovi a Nadalovi

Když několikanásobný grandslamový šampion Boris Becker v sobotu večer napsal na svém twitterovém účtu zprávu tenisovým fanouškům, „to musíte vidět, Laver Cup 2017, Fedal“, statisícům svých příznivců připomněl, jak vzácná událost je právě v Česku k vidění. Asi taková, jako kdyby za tým evropských fotbalových klubů nastoupili v jednom útoku společně Lionel Messi a Cristiano Ronaldo.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dvě tenisové ikony spojily své síly. Rafael Nadal (vlevo) nastoupil ke čtyřhře s Rogerem Federerem | Foto: Reuters

Právě na osobnostech Rogera Federera a Rafaela Nadala, kteří si v Praze mimo jiné zahráli poprvé společnou čtyřhru v soutěžním utkání, postavili organizátoři Laver Cupu úspěch nové týmové soutěže. A protože připraveným přálo štěstí, trefili se se startem do výjimečné sezony Švýcara i Španěla, kteří si v tomto roce rovnoměrně rozdělili ty největší tituly. 

Vyšla také sázka na zdejší zkušené organizátory i tenisově vzdělané české prostředí, které nikdo nemusí učit, kdy hráče povzbudit a kdy je naopak vhodné být potichu. A také se potvrdil odhad, že před Federerem, Nadalem a legendárním Rodem Laverem v hledišti budou hrát tenisté s tím největším úsilím, a že premiérový zápas týmů „Evropy“ a „Zbytku světa“ nebude připomínat jen výtečně obsazenou exhibici.

Letos Evropa, za rok Spojené státy. Druhý ročník tenisového Laver Cupu se uskuteční v Chicagu

Číst článek

První ročník nové soutěže fanoušky namlsal, příznivci už od víkendu na sociálních sítích diskutují o tom, jestli by mohl být Laver Cup kvalitnější týmovou soutěží než je Davis Cup, zápolení zemí s více než stoletou tradicí. Zda se svého poháru pro evropské a světové výběry dočkají i ženy, a jestli by náhodou nestálo za to, zavést zápasy na dva sety s případným rozhodujícím supertiebreakem i do všech ostatních utkání v roce, když se to teď v Česku tak náramně osvědčilo?

Na některé otázky můžeme znát odpověď dřív (třeba u poháru pro ženy, ve kterém by mohly náramně zářit i ty české), s těmi ostatními soudy bychom ale měli počkat a nejlépe i několik let. Ano, i příští ročník v Chicagu může být podobně vydařený jako ten letošní v Praze, navíc se do něj v tamním United Centru před 23 tisíc diváky jistě zapojí aspoň některý ze současných marodů, kteří teď chyběli hlavně výběru světa. Takže může být duel ve Spojených státech amerických v roce 2018 ještě lépe obsazený než ten letošní. 

Budoucnost právě vyzkoušeného projektu ale budou mít v rukou až tenisté, kteří už zažijí dobu bez dvou výjimečných osobností Federera a Nadala. Jestli pak, až jednou tento čas přijde, dokážou i bez dvou nejúspěšnějších hráčů profesionální éry opakovaně předvádět ten nejlepší tenis v barvách Evropy a Zbytku světa, Laver Cup může mít své místo v nabitém tenisovém kalendáři zarezervované na dlouhá léta dopředu.

Jaroslav Plašil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme