Budoucnost Laver Cupu? Rozhodne éra po Federerovi a Nadalovi

Když několikanásobný grandslamový šampion Boris Becker v sobotu večer napsal na svém twitterovém účtu zprávu tenisovým fanouškům, „to musíte vidět, Laver Cup 2017, Fedal“, statisícům svých příznivců připomněl, jak vzácná událost je právě v Česku k vidění. Asi taková, jako kdyby za tým evropských fotbalových klubů nastoupili v jednom útoku společně Lionel Messi a Cristiano Ronaldo.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dvě tenisové ikony spojily své síly. Rafael Nadal (vlevo) nastoupil ke čtyřhře s Rogerem Federerem | Zdroj: Reuters

Právě na osobnostech Rogera Federera a Rafaela Nadala, kteří si v Praze mimo jiné zahráli poprvé společnou čtyřhru v soutěžním utkání, postavili organizátoři Laver Cupu úspěch nové týmové soutěže. A protože připraveným přálo štěstí, trefili se se startem do výjimečné sezony Švýcara i Španěla, kteří si v tomto roce rovnoměrně rozdělili ty největší tituly. 

Vyšla také sázka na zdejší zkušené organizátory i tenisově vzdělané české prostředí, které nikdo nemusí učit, kdy hráče povzbudit a kdy je naopak vhodné být potichu. A také se potvrdil odhad, že před Federerem, Nadalem a legendárním Rodem Laverem v hledišti budou hrát tenisté s tím největším úsilím, a že premiérový zápas týmů „Evropy“ a „Zbytku světa“ nebude připomínat jen výtečně obsazenou exhibici.

Letos Evropa, za rok Spojené státy. Druhý ročník tenisového Laver Cupu se uskuteční v Chicagu

Číst článek

První ročník nové soutěže fanoušky namlsal, příznivci už od víkendu na sociálních sítích diskutují o tom, jestli by mohl být Laver Cup kvalitnější týmovou soutěží než je Davis Cup, zápolení zemí s více než stoletou tradicí. Zda se svého poháru pro evropské a světové výběry dočkají i ženy, a jestli by náhodou nestálo za to, zavést zápasy na dva sety s případným rozhodujícím supertiebreakem i do všech ostatních utkání v roce, když se to teď v Česku tak náramně osvědčilo?

Na některé otázky můžeme znát odpověď dřív (třeba u poháru pro ženy, ve kterém by mohly náramně zářit i ty české), s těmi ostatními soudy bychom ale měli počkat a nejlépe i několik let. Ano, i příští ročník v Chicagu může být podobně vydařený jako ten letošní v Praze, navíc se do něj v tamním United Centru před 23 tisíc diváky jistě zapojí aspoň některý ze současných marodů, kteří teď chyběli hlavně výběru světa. Takže může být duel ve Spojených státech amerických v roce 2018 ještě lépe obsazený než ten letošní. 

Budoucnost právě vyzkoušeného projektu ale budou mít v rukou až tenisté, kteří už zažijí dobu bez dvou výjimečných osobností Federera a Nadala. Jestli pak, až jednou tento čas přijde, dokážou i bez dvou nejúspěšnějších hráčů profesionální éry opakovaně předvádět ten nejlepší tenis v barvách Evropy a Zbytku světa, Laver Cup může mít své místo v nabitém tenisovém kalendáři zarezervované na dlouhá léta dopředu.

Jaroslav Plašil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme