Buttigieg ven, Biden dovnitř

Politika je jako sport: počáteční úspěch může předznamenávat blížící se pád, a také naopak. Právě to se děje během výběru demokratického uchazeče o americký prezidentský úřad.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pete Buttigieg odstupuje z boje o americký prezidentský úřad

Pete Buttigieg odstupuje z boje o americký prezidentský úřad | Foto: Mark Humphrey | Zdroj: ČTK/AP

Poslední dny přinesly dvě zásadní novinky. Jednou je nečekané odstoupení Peta Buttigiege z boje o kandidaturu, a tím druhým je návrat Joea Bidena mezi favority.

To vše je zastřešeno skutečností, že Bernie Sanders zůstává nadále velmi úspěšným uchazečem s velkou šancí na to, že bude nakonec nominován. To zneklidňuje aparát Demokratické strany i příslušníky jejího středního proudu, protože nominaci silně levicového kandidáta považují za nejlepší dárek pro Donalda Trumpa a jeho kampaň.

Buttigiegovo odstoupení přišlo relativně náhle, uchazeči o demokratickou kandidaturu mají za sebou teprve několik jednotlivých, navíc spíše menších států. Tím spíše, že tento teprve 38letý politik vyhrál hned první primárky a stal se pro mnohé – i vzhledem k věku – nadějí demokratů.

Buttigieg nasbíral přes 80 milionů dolarů na své volební konto, což ukazuje, že měl velkou podporu mezi potenciálními voliči. Ve hře navíc zůstávají nejméně čtyři mnohem méně úspěšní kandidáti a kandidátky.

Nadějné vyhlídky

Superúterý napoví, koho demokraté vyšlou proti Trumpovi. Do primárek se poprvé zapojí i Bloomberg

Číst článek

Buttigieg odstoupil ještě před takzvaným superúterým, během kterého se budou rozdělovat mnohem větší počty volitelských hlasů než ve všech předchozích státech dohromady. Svým odchodem se možná vyvaroval nepříjemných proher – jeho dosavadní úspěchy se odehrávaly v zemědělských státech s bělošským voličem. Mezi Afroameričany by měl Buttigieg mnohem menší šanci.

Jestli někoho svým odchodem potěšil, pak nepochybně Joea Bidena, kterému tím uvolnil prostor v umírněném proudu. Biden svého soupeře pochválil v tweetu a je možné, že na něj bude pamatovat, až si bude vybírat svého viceprezidentského kandidáta.

V každém případě 38letý Buttigieg vstoupil do nejvyšší politiky pravou nohou a ještě o něm asi uslyšíme. Do učebnic vstoupí jako jeden z dosud nejúspěšnějších otevřeně homosexuálních politiků.

Buttigiegův neúspěch u černých voličů mohlo způsobit tvrzení, že nedostatečně zohledňoval zájmy etnických menšin v době svého starostování v městečku South Bend, anebo právě jeho příslušnost k sexuální menšině, afroameričtí voliči jsou v sociálních a kulturních otázkách poměrně konzervativní. Jeho neúspěch přišel v Jižní Karolíně, kde naopak exceloval Joe Biden, bylo to jeho první vítězství v primárkách.

‚Učinil jsem obtížné rozhodnutí.‘ Pete Buttigieg odstoupil z demokratických primárek

Číst článek

Živá voda

Pro tohoto někdejšího Obamova viceprezidenta je to živá voda na poslední chvíli. Během prvních primárek dosti zaváhal a hrozilo mu, že už se nezvedne – takto se vrací jako přední kandidát těsně před zmíněným superúterým a nestane se obětí kalkulací, zda vůbec má cenu mu hodit hlas.

Očekávání, že ho podpoří Afroameričané, se tedy potvrdilo, i když o černé voliče usiluje i Bernie Sanders, muž, který už jako student bojoval proti rasové segregaci. Neméně důležité bude získat voliče latinskoamerického původu, i o ty se bude Biden přetahovat se Sandersem.

V úterý se vypraví straničtí členové, příznivci a aktivisté volit svého kandidáta hned ve 14 státech najednou, včetně lidnatých států, jako je Texas. Více budeme vědět už za pár desítek hodin.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Jan Fingerland Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme