Čapí hnízdo si musíme vyřešit my sami. Unii do toho netahejme

Česko už mnoho dní žije kauzou zprávy unijní agentury pro boj proti podvodům OLAF, která zkoumala podmínky udělení padesáti milionové dotace na farmu Čapí hnízdo, jež je dnes v majetku svěřeneckého fondu premiéra Andreje Babiše.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Farma Čapí hnízdo u Olbramovic na Benešovsku, kvůli které čelí šéf hnutí ANO Andrej Babiš podezření z dotačního podvodu | Foto: Beznoska Radim / Alamy | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Zpráva nepřinesla vlastně nic nového. Pouze potvrdila dosavadní závěry českého policejního vyšetřování, které směřují k tomu, že u farmy, která čerpala dotace z programu pro malé a střední podniky, došlo zřejmě k dotačnímu podvodu, což vedlo k zahájení českého trestního stíhání, jež směřuje k soudnímu procesu s jedenácti lidmi. 

Mezi nimi figuruje premiér Andrej Babiš, předseda poslaneckého klubu vládnoucího hnutí ANO Jaroslav Faltýnek a dalších devět obviněných, včetně několika rodinných příslušníků Andreje Babiše. 

S ohledem na to, jak byla především samotným premiérem Babišem zpochybňována nezávislost práce policie a státního zastupitelství na tomto případu, je dobře, že se závěry OLAF od dosavadních závěrů policie a prokuratury téměř neliší. Což ukazuje na to, že spíše než o „účelovku“ jde o vyšetřování, v němž policie a prokuratura zcela správně postupují podle hesla „padni komu padni“. 

Zprávou OLAF a vynětím dotace pro farmu Čapí hnízdo z dotačního unijního programu by ale angažmá Evropské unie v tomto případu mělo skončit. Nápady některých opozičních poslanců přenášet tuto kriminální kauzu na evropskou rovinu jsou špatné a neodůvodněné.

Pravidla právního státu 

Celý případ by měl být řešen, a pokud státní zastupitelství dojde k závěru, že patří před soud, i soudně vyřešen tady v České republice. 

OLAF: Hlavní odpovědnost v kauze Čapí hnízdo mají Babišovi exspolupracovníci Mayerová a Nenadál

Číst článek

To, zda dokáže česká policie, český soudní a právní systém ustát krajně složitou situaci, kdy se má nezávisle rozhodnout o trestnosti a případném trestu pro úřadujícího premiéra české vlády, vypoví hodně o kvalitě právního státu v České republice.  

Zatím všechny složky státu svůj úkol se ctí zvládají, ale je třeba jim zdůrazňovat veřejnou podporu, aby případ dotáhly do konce ve formě důvěryhodného rozsudku, či jiného rozhodnutí. 

Zatahovat do toho Evropskou unii ve fázi, kdy všechno běží tak, jak má, je od opozice špatné, podobně špatné, jako jsou ze strany Andreje Babiše prohlášení zpochybňující nezávislost a autoritu všeobecně váženého unijního úřadu OLAF. 

Čapí hnízdo je a bude především naší domácí kauzou, do které, doufejme, nebudou muset evropské orgány nikdy zasahovat, ani ho už nadále řešit, protože vše proběhne v souladu s pravidly právního státu, které dávají nám všem rovnost před zákonem. Na tomto výsledku by všichni zúčastnění, včetně premiéra Babiše, měli mít zájem a podle toho by se měli i chovat. 

Autor je redaktorem MF DNES 

Luboš Palata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme