Oživlé černobylské inferno

Před nedávnem si nejen ta část světa, nad níž před 33 lety utajeně plul radioaktivní mrak, připomínala největší jadernou havárii v historii. S neobyčejnou sugestivitou, důkladností a emocionálním účinkem pak nyní rekonstruuje tragédii z roku 1986 pětidílný britsko-americký hraný seriál televize HBO s lakonickým titulem Černobyl.

Komentář Černobyl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ti kdo se ocitli nejblíže, umírají takřka ihned, jiné to čeká v řádu desítek hodin a za strašlivých okolností | Zdroj: Český rozhlas

U nás byly odvysílané zatím tři epizody. A hned při první diváky mrazilo, i když na obrazovkách právě probíhalo doslova inferno, rozpoutané bezprostředními důsledky exploze a roztavení reaktoru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Konrád: Oživlé černobylské inferno

Ti, kdo se ocitli nejblíže, umírají takřka ihned, jiné to čeká v řádu desítek hodin a za strašlivých okolností. Pracovníky elektrárny, anebo hasiče, z nichž jeden například zvědavě popadne velký úlomek grafitu z pláště reaktoru, a i když má důkladné rukavice, je jeho osud nenávratně zpečetěn.

Stejně tak zřejmě mnohých, včetně dětí, které po půlnoci 26. dubna v blízkém městě Pripjať vzbudila exploze a vyšli ven, aby se kochali vyhlídkou na nedalekou záři krásně záhadné barvy. A obdivovali vůkol poletující nevšední popílek, připomínající velké sněhové vločky.

Seriál Černobyl očima Drábové: Není lehké se na něj dívat, ale vidět by ho měl každý. Když to vydrží

Číst článek

Tamní obyvatelé ostatně normálně fungují a děti chodí do školy a ze školy ještě další dramaticky vysoce radioaktivní dny, než je požár v první fázi uhašen. Ale jaderná reakce samozřejmě pokračuje a začíná jít o to, že jsou v sázce desítky milionů životů a na staletí neobyvatelná krajina ohromného rozsahu, včetně zamořených řek.

Byrokrat a vědec

To se ovšem už začíná konečně hýbat víc než zkostnatělý sovětský aparát, který zpočátku všechno tutlal, a bagatelizoval. Vždyť vrcholní funkcionáři elektrárny se například vzájemně ujišťovali, že o nic vážného nemůže jít, když dozimetry ukazují jen málo přes normál. Ty ovšem byly limitovány, nedovedly naměřit vyšší hodnoty a teprve když je armádou použit důkladný přístroj, ukáže se nejčernější hrůza v plné nahotě.

Ale ještě i tehdy zasahuje KGB vůči vědcům, kteří se snaží zjistit příčiny havárie, neboť jen tak se něco takového nebude opakovat. K doslova se před očima rozpadajícím osobám, které byly zasaženy obrovskou radioaktivitou přímo v elektrárně, je přístup do speciálního oddělení nemocnice přísně zakázaný. A tak dále.

Průlom v utajování a hledání cest ke zmenšení následků vidíme, aspoň v dosavadních dílech, hlavně skrze postavy jaderného fyzika Legasova a šéfa vládní komise Ščedrina, společně vyslaných do Černobylu Nejvyšším sovětem.

Mající od počátku k věci totálně rozdílné přístupy, jež se ale pomalu sbližují: kovaný stranický byrokrat počíná nahlížet na leccos jinak, než byl za celou kariéru uvyklý. A prominentní vědec zase musí znovu a znovu lhát do očí těm, bez jejichž zásahu nastane apokalypsa. Ale je čeká jistá a příšerná smrt.

A uvědomuje si, čemu léta mlčky asistoval. Když vidí technickou, bezpečnostní i personální úroveň jaderné elektrárny. A v přeneseném smyslu celého sovětského systému. Ale do závěru strhujícího seriálu ještě zbývají dvě epizody.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Ondřej Konrád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme