Čerstvý humor hledejte v českých memech

Znuděnému uživateli sociálních sítí, unavenému z politického zpravodajství a článků o velrybách, které vypadají jako Ježíš, nepřináší větší požitek nic než internetové memy. Kde hledat ty české?

Komentář Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

20429849_19618575040_170905-165419_zlo.png | Foto: Gurmánské memes s agresivní příchutí | Zdroj: Facebook

Vtipné obrázky jsou součástí internetové zábavy odjakživa, v českém prostředí mají však tradičně podobu třeskutých žertovných koláží tvůrců jako aTeo a TMBK. Skutečné memy - často i v češtině označované anglicky memes - domácí výroby jsou pořád okrajovou, o to ale zábavnější záležitostí.

Vysvětlení toho, co memy jsou, je dost i na českém internetu, tak jen stručně: pojem původně vymyšlený biologem Richardem Dawkinsem označoval kulturní obdobu genu, v dnešním použití znamená vlastně vtipný obrázek - nejčastěji s ustálenou formou, kterou tvůrci memů využívají, obměnují nebo naopak podkopávají. Memy dnes vznikají hlavně na sociálních sítích - konkrétně na Facebooku existuje velká "memová subkultura", celosvětově čítající tisíce stránek a miliony fanoušků.

V Česku jsou jednotlivé zdroje memů o poznání menší - ty nejpopulárnější se můžou chlubit asi desítkou tisíc odběratelů. Pro nezasvěcené jsou z nich asi nejpřístupnější Canny Czech Memes, které kombinují témata české politiky a historie.

České memy se nejčastějí věnují politice. Specializuje se na ni stránka Ironic Czech Politics Memes, která se strefuje do aktuálních kauz všech politických stran. Její autenticky pravicovou obdobou jsou pak Václav Klaus memes for economic teens.

Širší záběr má stránka Gurmánské české memes s pasivně agresivní příchutí. Ta kombinuje aktuální světové formáty a témata s nebývalým vhledem do české kultury - ať už jde o politiku, televizní seriály nebo trendy v dětských hračkách.

A specifický tip na závěr: pro fanoušky i odpůrce vlakové dopravy jsou tu České dráhy memes for zpožděné teens. Je poměrně nová, ale ukazuje se, že železniční tématika zajímá překvapivě dost uživatelů sociálních sítí.

Michal Zlatkovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme