Češi unii stále moc nemusí. Zato populisty ano

Výsledky aktuálního průzkumu Eurobarometr přinesly z českého pohledu několik zajímavých čísel. Stejně jako v celé EU roste i v Česku podpora pro členství v unii, i když mezi ČR a zbytkem bloku stále zeje obrovská propast. V čem naopak Češi Evropu už předehnali, to je míra sympatií pro antisystémové strany.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka EU, evropská vlajka, Evropská unie, Evropská komise

Vlajka EU, evropská vlajka, Evropská unie, Evropská komise | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

Členství v Evropské unii je podle Eurobarometru v průměru dobré pro šest z deseti Evropanů. V některých zemích jako Lucembursko a Irsko toto pozitivní vnímání příslušnosti k unii dokonce překračuje 80 procent. Němci, Nizozemci nebo Dánové se pak k této metě těsně přibližují. Na zcela opačném pólu je Česko, kde stejný názor sdílí jen třetina lidí. I tak je to o něco víc než při posledním podobném průzkumu.

Výsledek České republiky udeří do očí o to víc, pokud ho porovnáme s „nerozlučnými“ kolegy z V4. V Polsku, které je pořád ještě na válečné stezce s Bruselem, má členství v EU za dobré sedm z deseti dospělých. V Orbánově Maďarsku, které Varšavě zdatně sekunduje, je tato podpora pro unii jen o málo nižší. A podobně jako Maďaři jsou na tom také Slováci.

Dvě třetiny Evropanů si pochvalují členství v unii. V Česku je spokojených jen třetina

Číst článek

K českému europesimismu se přibližují pouze Chorvati a Italové. Už i Řekové, otřepávající se z kurately evropských záchranných programů, mají o unijním členství lepší mínění než Češi. O Britech odcházejících z EU ani nemluvě.

Důvodem bude možná i to, že mnozí našinci nemají na členství v unii jasnější názor. Za „ani dobré, ani špatné“ ho podle Eurobarometru považuje skoro polovina z nich – spolu s Chorvatskem opět suverénně nejvíc ze všech států EU.

Naopak poměrně dost jasno má většina Čechů podle stejného průzkumu v pohledu na antisystémové strany. Tedy ty, které chtějí nabourat fungování politického systému v zemi a přizpůsobit si ho obrazu svému, a které se soustavně vymezují vůči klasickým demokratickým stranám.

Tato populistická uskupení, hrající často na protimigrantskou, antimuslimskou a/nebo proruskou notu, vzbuzovala největší obavy v souvislosti s loňskou sérií voleb ve významných unijních státech jako Německo, Francie a Nizozemsko. Největší úspěchy ale nakonec slavila v Česku a před nedávnem v Itálii.

Právě Češi patří podle údajů Eurobarometru k těm, kteří tyto strany ze všech nejméně pokládají za ohrožení demokracie a nejvíce věří tomu, že přinesou nějakou změnu a řešení. Současný politický vývoj u nás by tak pro nikoho v unii vlastně neměl být překvapením…

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme