Kosmodrom a český vývoj vakcíny

Vláda v pondělí schválila bez rozpravy pokračování projektu české vakcíny, jehož první fáze v loňském roce stála 4,3 miliony korun. Projekt byl zastaven, protože se očekávalo, že bude letos k dispozici dostatek vakcín od komerčních firem. Jejich dodávky mají sice zpoždění, ale je vysoce pravděpodobné, že ve druhé polovině roku jich již nedostatek nebude. Odhadované náklady na další fáze českého projektu si vyžádají kolem 250 milionů korun.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vakcína (ilustrační foto)

Vakcína (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Lze předpokládat, že na dotažení tohoto záměru až k praktickému uplatnění české vakcíny v praxi by bylo třeba částky ještě mnohem větší. Evropská unie investovala do výzkumu a vývoje vakcín miliardy eur.

Přehrát

00:00 / 00:00

Daniel Kroupa: Kosmodrom a český vývoj vakcíny

Tak jako na začátku projektu se i nyní ozvaly kritické hlasy velmi renomovaných odborníků z Učené společnosti České republiky. Upozorňují na to, že v případě české vakcíny se jedná o uplatnění „překonané technologické platformy na principu inaktivovaného viru“, což způsobuje, že výsledný preparát virových částic je kontaminován složkami produkčních buněk a dosažení bezpečné čistoty výsledné očkovací látky je velmi náročné a nákladné.

Nevýhodou je také, že takovou vakcínu není možné „přeprogramovat“ na nové mutace. Nové technologie využívají moderní platformy genových a vektorových vakcín, které obě naopak umožňují toto genové „přeprogramování“ na novou variantu koronaviru.

Projekt obhájit před odborníky?

‚Nejde ji aktualizovat kvůli mutacím.’ Členové Učené společnosti považují projekt české vakcíny za naivní

Číst článek

Pochybnosti těchto vědců již na jaře loňského roku vzbuzovala také skutečnost, že u zrodu tohoto projektu „stáli lidé bez kompetentních znalostí a potřebných zkušeností nejenom z oblasti výzkumu a výroby vakcín, velmi pravděpodobně však též z oblasti mechanismů imunitní odpovědi u virových infekcí“.

To se týkalo zejména paní poslankyně profesorky Věry Adámkové (ANO), jejíž odbornou kompetencí je kardiologie. Pozornost vědecké komunity tato dáma vzbudila, když na půdě Poslanecké sněmovny o sobě prohlásila: „Jsem certifikovaný homeopat.“

Za to obdržela spolu s Andrejem Babišem (ANO) a Tomiem Okamurou (SPD) od společnosti Sisyfos v roce 2019 zlatý Bludný balvan v kategorii družstev. Z toho lze vyvodit, že asi svému stranickému šéfovi nerozmlouvala, aby užíval homeopatika na křivdu, s čímž se kdysi svěřil národu v Otázkách Václava Moravce.

Nemějte mi za zlé, že se do těchto vysoce odborných sporů nehodlám míchat. Nicméně jako daňový poplatník se domnívám mít právo znát důvody, proč vláda hodlá vynaložit čtvrt miliardy právě na projekt, který nedokáže obhájit před kompetentními odborníky. Vysvětlit ho veřejnosti se ani nesnaží.

Rád bych dostal ujištění, že se nechová jako člověk, který, čím je zadluženější, tím více peněz utrácí za nesmysly. Nechtěl bych se totiž jednoho pondělního rána probudit a přečíst si v novinách, že vláda bez rozpravy schválila výstavbu kosmodromu.

Autor je filozof a pedagog

Daniel Kroupa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme