České atletky se líbí českým atletům, ti českým atletkám – pravidlo, které stále platí

Nezačalo to Adamem a Evou, ale Emilem a Danou. Přesněji Emilem a Danou Zátopkovými, první známou manželskou dvojicí českých atletů. Nápovědy, proč hledat životního partnera mimo ovál, když ho mohu najít přímo na něm nebo v sektorech pro technické disciplíny, se drželi i mnozí následovníci slavných závodníků z 50. let.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Láska je i mezi sportovci (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Například olympijská vítězka z Mexika v roce 1968, výškařka Milena Rezková se provdala za tehdejšího československého rekordmana mezi muži Rudolfa Hübnera a nejen skvělé výkony či výsledky, ale i sňatek s atletkou spojují tři velké postavy českého i světového desetiboje – Roberta Změlíka, Tomáše Dvořáka a Romana Šebrleho.

Špotáková se atletikou baví, ale výhry ji také neomrzely

Číst článek

Nic na tom nemění fakt, že každý volil jinou disciplínu. Prvně jmenovaný, olympijský vítěz z Barcelony, se oženil s mílařkou, trojnásobný mistr světa Dvořák s dálkařkou a Šebrle dal přednost půlkařce. Pokud vám tento výčet nestačí, není problémem přidat ještě další úspěšnou manželskou atletickou dvojici – tyčkařku Kateřinu Baďurovou a výškaře Tomáše Janků.

S partnerskými páry se setkáte v české výpravě i na světovém šampionátu v Londýně. Není tajemstvím, že hodně blízko k sobě mají běžkyně Denisa Rosolová s desetibojařem Adamem Sebastianem Helceletem, oštěpaři Nikola Ogrodníková s Vítězslavem Veselým, a tyčkaři Jiřina Ptáčníková s Janem Kudličkou se dokonce už stihli i zasnoubit.

Pro většinu z nás jistě jen úsměvná informace, ale v bývalé Německé demokratické republice, která byla proslulá spojením vědy se sportem, by s ní určitě začali pracovat. Možná by zkusili navázat na známý nacistický projekt Lebensborn, jehož cílem bylo zvyšovat počet ryze árijských dětí. Špičkoví atleti by prostě přiváděli na svět budoucí špičkové atletické reprezentanty.

V naší zemi tato metoda nefunguje. Najdou se sice tu a tam výjimky, například se docela "potatily" dcery Tomáše Dvořáka, ale medailisty na velkých akcí v potomcích slavných rodičů z rodiny královny sportu rozhodně neobjevíme. Přesto, jak ukazují výsledky nejen seniorského londýnského světového šampionátu, ale i předchozích mládežnických, o budoucnost české atletiky se bát nemusíme.

Miroslav Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme