Česku hrozí trestně stíhaný premiér

Čeští politici jsou nadáni pouze určitou mírou představivosti. Alespoň pár týdnů před sněmovními volbami se tím chlubí v médiích. Konkrétně v souvislosti s Andrejem Babišem a jeho očekávaným trestním stíháním v kauze Čapí hnízdo.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Zdroj: Reuters

Veřejně prohlašují, že si nedovedou představit, že by s obviněným člověkem mohli zasednout v nové vládě. Přitom výsledky volebních preferencí naznačují, že vítězem sněmovních voleb by mělo být hnutí ANO vedené Andrejem Babišem. 

Byť není pravděpodobné, že by byl ještě do voleb obžalován, zároveň není příliš reálné, že by jeho trestní stíhání bylo do začátku listopadu zastaveno. Ani odsouzený, ani nevinný Babiš se tak ocitne v situaci, kdy by jeho hnutí mělo vyjednávat o sestavování nového kabinetu. 

Ještě před několika měsíci se bralo jako samozřejmé, že se právě on stane novým premiérem. Otevřené zůstávalo pouze to, zda mu k pobytu ve Strakově akademii bude stačit jeden koaliční partner, nebo jich bude muset sehnat více. 

Vyšší míra představivosti

Dokonce se spekulovalo o tom, že za příznivé konstelace volebních výsledků by mohlo hnutí ANO získat v dolní parlamentní komoře většinu. Vývoj kauzy Čapí hnízdo takovéto úvahy de facto ukončil a posunul je poněkud jiným směrem.

Byť se ještě v tuto chvíli jeví Babišovo vítězství jako velmi pravděpodobné, nepovažuje se už za samozřejmou věc, že se stane novým českým premiérem. 

Nikdo na nás netlačil, podřídili jsme se dobrovolně, říkají poslanci z ANO, kteří chtěli Babiše vydat policii

Číst článek

Po volbách politici sice velmi rychle zapomínají na předvolební sliby a snaží se svůj zisk proměnit pokud možno v co největší podíl na moci, přesto by se do vlády s obviněným Babišem příliš hrnout neměli. Rozhodování jim neusnadní ani prezident republiky Miloš Zeman. Ten se veřejně vyjádřil v tom slova smyslu, že by ve volbách vítězného Babiše sestavením vlády pověřil i v momentu, kdy by byl obviněným. 

Tím velmi pravděpodobně po říjnových volbách bude, byť v trestním stíhání bude moci policie pokračovat až po souhlasu nově zformované sněmovny. Případná vláda bez hnutí ANO se tak bude rodit velmi obtížně a důležitou roli ve formování nového kabinetu bude hrát prezident Miloš Zeman.

Stará pseudokauza a (ne)výslech manželky. Babiš se při jednání o Čapím hnízdě opakovaně mýlil

Číst článek

Lze si představit, že svoje postavení bude využívat směrem k volbě prezidentské a k posílení svojí pozice v ní. Nelze proto vyloučit, že po podzimních volbách bude přece jenom v Česku nejsilnější vládní stranou hnutí ANO. Otevřené zůstává, zda s premiérem Andrejem Babišem, či někým, koho do této funkce instaluje. 

Bude to také záležet na tom, zda politici tváří tvář povolební realitě nezvýší míru své představivosti. Ostatně nebylo by to poprvé. Například před sněmovními volbami v roce 1998 si tehdejší reprezentanti sociální demokracie a ODS nedovedli představit jakoukoli formu vzájemné spolupráce na vládní úrovni. Výsledkem této malé představivosti byl vznik opoziční smlouvy. 

V listopadu 2017 se jím může stát trestně stíhaný premiér Andrej Babiš.

Petr Hartman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme