FK Karabach 0:0 FC Viktoria Plzeň

Český fotbal s variantou bez předsedy Pelty nepočítal

První díl hledání nového šéfa českého fotbalu skončil tak nějak podle očekávání. Delegáti na valné hromadě nikoho nezvolili. A teď mají čas – zřejmě až do podzimu – jednat a porozhlédnout se po osobnosti, která bude přijatelná pro všechny.

Komentář Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Pelta | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Valná hromada byla jako divadelní představení, zápletky se řešily už od začátku. A těžko říct, jestli průběh připomínal spíš komedii, tragédii nebo něco mezi. Signál pro veřejnost, ale třeba i UEFA nebo FIFA, nebyl úplně z nejlepších. Většina klubů z profesionálních soutěží jako by před valnou hromadou neznala stanovy, a tak se nejdřív museli narychlo registrovat do Fotbalové asociace někteří lidé z jejich vedení a platit poplatky. Tolik na úvod.

Kejval: Pelta by měl zvážit setrvání ve funkci místopředsedy ČOV. Financování přípravy sportovců by nemělo být ohroženo

Číst článek

Hlavní bod ale přišel s volbou předsedy. Už od začátku bylo skoro jisté, že tohle nemůže vyjít – na první pohled souboj česká vs. moravská komora (tedy s několika výjimkami), a do toho ještě Ligová fotbalová asociace, která řídí profesionální soutěže. Před závěrečným kolem volby sice ještě došlo na schůzku, pravděpodobnost domluvy ale byla minimální.

Několikahodinová valná hromada ukázala, že jednota ve zdejším fotbale není. Morava (a některé kluby z Čech) se postavila – možná zčásti i na truc – proti silnému hráči z české komory, a vlastně z celé Fotbalové asociace – místopředsedovi Romanu Berbrovi. Vlivný a kontroverzní funkcionář podporoval Martina Malíka (ředitele organizace STES), spojenců k jeho prosazení v moravské komoře ale našel málo.

Na druhé straně možná došlo k logickému vyústění volby. Kandidáti se sháněli narychlo, měli málo času ukázat svou vizi a přesvědčit fotbalovou komunitu. Každý totiž tak nějak dopředu počítal, že v čele zůstane Miroslav Pelta. Dotační kauza a vyšetřovací vazba pro šéfa Fotbalové asociace ale najednou připravila nové podmínky. A s těmi český fotbal prostě nepočítal, varianta B nebyla.

Následující měsíce tak budou zajímavé. Fotbalová asociace musí překlenout tohle období, najít kandidáta, který bude mít charisma a dokáže tlumit vášně uvnitř fotbalového prostředí. Člověka, který bude spojovat. Jenže těch je, jak se zdá několik dlouhých let, málo. A taková věc je určitě horší než to, že si aktuálně delegáti nevybrali nového předsedu.

Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme