Chybí politická vůle k rušení dotací

To, o čem poslanci v případě policejní žádosti o vydání poslanců Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání rozhodli, určitě není jejich vina. O vině nerozhodnou ani vyšetřovatelé.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Farma Čapí hnízdo

Farma Čapí hnízdo | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Rozhodne až soud a ten má v zásadě dvě možnosti. Buďto zkonstatuje, že podezřelí učinili vše pro to, aby farma Čapí hnízdo formálně dosáhla na unijní dotaci, takže není za co trestat, anebo splnění formálních podmínek pro získání dotace posoudí jako trestný čin.  

Předjímat rozhodnutí soudu u nás nemá valný smysl, právníci si zakládají na své nevyzpytatelnosti a jsou schopni vyložit zákony na mnoho způsobů. I bez právníků ale víme, že dotace jsou problém. Ve snaze zabránit jejich zneužití předchází přidělení dotace složitá byrokratické procedura.  

Ti, pro které jsou dotace oficiálně zamýšleny, na ně zpravidla nedosáhnou a ti, kteří na ně dosáhnou, by se zpravidla obešli bez nich. Získávání dotací není běžná procedura, nýbrž odborná specializace.  

Stejný metr na dotace

Specialisty na vyplnění složitých formulářů a vypracování potřebných podkladů logicky zaplatí spíše velcí kapitalisté, než drobný podnikatel. Tím pádem je ale jasné, že dotace spíše pomáhají likvidovat drobnou konkurenci, než by chránily konkurenční prostředí. 

Není nouze o odborné komentáře, které ve zkratce konstatují, že dotace přinášejí více škody, než užitku a že by se od této formy přerozdělování, respektive regulace mělo v zájmu férové soutěže upustit.  

Politická vůle k rušení dotací ovšem chybí. Politici setrvale předstírají, že se dotacemi zajišťuje narovnání nerovností či kompenzace handicapů, kdy velcí pomáhají malým, silní slabým. 

Důvody, proč se politikům dotace obecně zamlouvají, jsou samozřejmě zištné. Pokud ovšem na dotace dosáhne politická konkurence, býváme svědky dotačního pokrytectví, kdy se jejich čerpání kritizuje jako cosi nemravného. Potíž ovšem není v nemravnosti, kdy někdo docílí bezpracného zisku, nýbrž v tom, že to skandálně umožňují platné zákony, směrnice a smlouvy. 

Je-li něco nemravné a současně legální, laik by předpokládal, že to pro zákonodárce bude výzva přepsat zákon. K tomu se ovšem neschyluje ani náhodou.  

Podobně jako v praxi nehrozí, že by se na všechny přidělené dotace bral stejný metr, jako na Babišovo hnízdo. Na to by prostě u policie a u soudů chyběly tisíce lidí. 

Autor je komentátor Deníku.

 

Ivan Hoffman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme