Je Čína v boji proti nákaze opravdu naším vzorem?

Nejsem sám, kdo se ošívá, když slyší anebo čte, že bychom se měli poučit u lidové Číny, jak zvládat nákazu koronavirem. Připomeňme si jen onoho nebohého čínského lékaře. Jako vůbec první už na sklonku roku 2019 upozornil na riziko nákazy, a dostalo se mu důrazné pohrůžky od komunistické policie. Mohl být rád, že neskončil v převýchovném táboře.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Hongkongu proběhla vzpomínka na čínského lékaře Li Wenlianga, který varoval před nebezpečím koronaviru

V Hongkongu proběhla vzpomínka na čínského lékaře Li Wenlianga, který varoval před nebezpečím koronaviru | Foto: Kin Cheung | Zdroj: ČTK/AP

Stejně tak bych rád připomněl prozíravé občany Hongkongu. Na místní vládě si stávkou vynutili uzavření hranic s pevninskou Čínou. A stejně prozíravou vládu Tchaj-wanu. Už v lednu, protože znají své pevninské pappenheimské, důkladně kontrolovala všechny příchozí do země a posílala je do karantény.

Přehrát

00:00 / 00:00

Je Čína v boji proti nákaze opravdu naším vzorem?

Evropa mezitím v blahém přesvědčení, že na prohlášeních čínské vlády, že má nákazu pod kontrolou, něco je, dál přijímala čínské turisty. Dnes už víme, že byli jednou z příčin, proč se starý kontinent stal následným ložiskem nákazy.

Čína není vzorem pro Nizozemce a Finy. Odmítají přijímat represivní opatření silou úřední moci. Spíše vedou své občany k projevům sounáležitosti a vzájemné solidarity. Místo aby na rozdíl od ostatních evropských zemí ve jménu zdraví suspendovali demokracii, ji tak posilují. Přitom v boji proti nákaze jsou srovnatelně úspěšní.

Když občané státu důvěřují

Podle finského listu Helsingin Sanomat se moc nenachází jen v rukou vlády, ale v dosahu každého jednotlivého občana. Jeden každý má moc šíření koronaviru účinně bránit.

Jistou roli tu hraje zkušenost obou národů po staletí vzdorujících nepřízni přírody. Ve Finsku severskému chladu, v Nizozemsku svévoli moře. Vědí, že čelit přírodě nelze, pokud lidé nebudou držet pospolu a jeden na druhého nebudou brát co možná největší ohled.

Pokud Nizozemci a Finové dnes obranu spojují s mobilními sítěmi, jeden každý si do mobilu stahuje odpovídající aplikaci a úřady tak mají přehled o celkovém pohybu obyvatel, pokud je obrana spojena s kvalitní zdravotní péčí a se státem, který si nelže do kapsy, pak zákaz vycházení z moci úřední je jen rizikem ohrožujícím demokracii. Neznamená to ale, že se lidé nedrží doma.

Nákaza koronavirem je na východoasijské demokracie krátká

Číst článek

Represe a restrikce v důsledku nákazy podle amsterodamského deníku Handelsblad jsou jen alibi, za kterým se skrývá touha politiků po autoritářském řízení a po útlaku po vzoru lidové Číny. Pochvaluje si, že jeho země má nyní jedinečnou šanci „zbytku světa ukázat, jak si lze se současnou krizí poradit i bez diktátorských opatření“.

Škarohlíd může namítnout, že relativně volný pohyb obyvatel je tu vyvažován velkým bratrem, vnořeným do mobilních sítí. Má pravdu, až na jednu maličkost: velkého bratra si tu lidé do svých mobilů pouští dobrovolně. Dávají tak najevo, že svému státu důvěřují a jsou přesvědčeni, že je nepodvede.

Autor je publicista

Ivan Štern Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme