Srdečné pozdravy z Číny

Mnohé nasvědčuje tomu, že respirátorový veletrn z paty může vytrhnout české vládě Čínská lidová republika, ve které tahle pandemická mizérie začala. A samozřejmě nikdo soudný si nemůže než přát, aby se naplnily smlouvy, které v Číně podepsalo ministerstvo vnitra na dodávky milionů respirátorů a desítek milionů roušek. Zároveň bychom ale měli mluvit o rizicích tohoto kontraktu s komunistickou Čínou.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z Číny by se mohl vynořit virus ještě nebezpečnější, píše v komentáři Jiří Leschtina.

Z Číny by se mohl vynořit virus ještě nebezpečnější, píše v komentáři Jiří Leschtina. | Foto: Ng Han Guan | Zdroj: ČTK/AP

Ta se už teď pokouší využít pandemie koronaviru ke svým politickým cílům a dalšímu posílení mezinárodního vlivu. Sinoložka Olga Lomová na webu Sinopsis upozorňuje na slova mluvčího čínského ministerstva zahraničí Keng Šuanga před videokonferencí o boji s koronavirem, pořádanou pro 17 postkomunistických států.

Vojenský speciál odletěl z Kbel do Číny. Má přivézt 100 tisíc rychlotestů na koronavirus

Číst článek

Podle mluvčího přikládá čínské vedení velkou vážnost opatřením ve východní a střední Evropě a je připraveno poskytnout těmto zemím veškerou pomoc, aby společnými silami „zvítězily v boji s šířením epidemie, a tím posunuly budování sdíleného osudu lidstva“.

Je příznačné, že Čína nabízí pomoc právě zemím střední a východní Evropy, i když nemocných a mrtvých v tomhle regionu stále není tolik jako v Itálii, Španělsku nebo ve Francii. Pekingská pozvánka k dílu na sdíleném osudu lidstva tak není ničím jiným než snahou vrazit klín mezi postkomunistické státy a zbytek Evropské unie.

Soudruzi v Pekingu předpokládají, že v zemích bývalého sovětského bloku se nejlépe ujme propaganda, že čínský autoritářský model je lépe vybaven na zvládání krizí než systémy vyspělých západních demokracií. A zdá se, že tyhle bludy se ani u nás nemusejí úplně minout účinkem.

‚Hyperdemokracie‘ jako problém

Vždyť od samotného náměstka ministra zdravotnictví a teď již i šéfa Ústředního krizového štábu Romana Prymuly se dozvídáme, že „hyperdemokracie, která tady je, úplně nesvědčí tomu, aby se epidemie dala efektivně kontrolovat“.

A na tiskové konferenci po vyhlášení zákazu pohybu občanů v České republice Andrej Babiš (ANO) prohlásil, že co se týče přístupu k epidemii, můžeme se poučit v Číně. Což zní dost zlověstně od ministerského předsedy, který vzápětí zakázal přístup novinářům všech tištěných i elektronických médií na vládní tiskovky.

Tím spíš bude důležité neustále připomínat, že epidemie se z jedné čínské provincie rozšířila do světa především vinou pekingského komunistického režimu. Právě ten téměř dva měsíce tutlal informace o existenci nového viru, zavíral a nechával zmizet beze stopy novináře a lékaře, pokoušející se upozornit na nebezpečí nákazy a zavádět preventivní opatření.

Nikdo nebude popírat, že čínské úřady nakonec dramatickou situaci zvládají. Každopádně ale vždy bude platit, že komunistický vůdce Si Ťin-pching hasil požár, který předtím nechal rozhořet za tvrdé perzekuce každého, kdo varoval před prvními jiskrami.

Jistotu, že i Česká republika nakonec krizi zvládne, nám dávají svobodné státy jako Tchaj-wan a Jižní Korea, které si s epidemií koronaviru poradily sice s omezeními, ale bez zpochybnění demokratických hodnot.

Z Číny se ale teď začíná šířit virus nový, virus pokušení postepidemické legitimizace vlády pevné ruky. A ten může být daleko nebezpečnější než epidemie, kterou z wu-chanského tržiště vyslala do světa komunistická Říše středu.

Autor je publicista

Jiří Leschtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme