Čínská jízda v Čechách pokračuje

Večeře Miloše Zemana na dovozním veletrhu v Šanghaji s vedením čínské státní firmy CITIC byla ve srovnání s jeho etudou po boku komunistického vůdce Si Ťin-pchinga méně nápadnou epizodou. Zato nad jiné symbolickou. Právě CITIC převzal veškerý majetek šanghajské firmy CEFC, jejíž podnikání v Čechách, režírované někdejším ministrem obrany Jaroslavem Tvrdíkem, skončilo astronomickými dluhy.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínská státní firma CITIC. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Prezidentovo hodování s šéfy společnosti CITIC tak bylo jasným poselstvím: čínská jízda v Čechách pokračuje. Ale teď už rovnou pod přímým dohledem čínské státostrany.

CEFC zřejmě prodá svůj majetek v Česku CITIC Group výrazně pod cenou

Číst článek

Společnost CEFC, jejíž šéf Jie Ťien-ming kvůli podezření z korupce skončil v osidlech zvláštní vyšetřovací komise komunistické strany Číny, byla alespoň formálně soukromou firmou. Státní společnost CITIC, jak dokládá v podrobném rozboru pro Deník N sinolog Ondřej Klimeš, byla od svého vzniku v roce 1979 přímo propojena s nejvyšší stranickou oligarchií.

Klimeš mimo jiné upozorňuje, že CITIC je nejvlivnějším akcionářem v soukromé bezpečnostní agentuře Frontier Service Group, která cvičí policejní a vojenský personál v pohraničních oblastech, sousedících s Ujgurskou autonomní oblastí.

Síť ‚politicky užitečných idiotů‘ k službám

Svým podílem a personálními vazbami je tak CITIC podle Klimeše „přímým aktérem sílící represe Ujgurů, při nichž Peking zavádí šokující detenci milionů lidí v koncentračních převýchovných táborech“.

Čína staví devět krematorií pro půl milionu vězňů. Selhali jsme, děsí se autor Jatek

Číst článek

Jak velké riziko představuje vývoj, kdy se čínský autoritářský stát stává přímým aktérem obchodů v Česku? Prezident Zeman například doufá, že CITIC bude „rozmražovačem“ pohaslé investice z doby CEFC, která usilovala o získání padesátiprocentního podílu ve finanční skupině J&T Finance Group, vlastnící J&T Banku.

Což by znamenalo proniknutí čínského koncernu pod kontrolou komunistické strany do jednoho ze strategických odvětví, včetně přístupu k řadě údajů bankovních klientů.

CITIC Group zřejmě získává i významný podíl ve společnostech Médea a Empresa Média, kam patří televize Barrandov nebo časopis Týden. Společnost CEFC sice loni oznámila, že z obou společností odešla, ale již letos v březnu šéf skupiny Jaromír Soukup potvrdil serveru iROZHLAS: „CEFC je minoritním společníkem našeho koncernu.“

Pokud tedy i tento podíl CEFC přebírá CITIC, jsme svědky zvláštního paradoxu. Strategickým partnerem celostátní televize bude společnost přímo ovládaná státem, v němž jsou novináři kvůli článkům zavíráni do vězení.

Harmonická okupace muslimů: statisíce kádrů učí Ujgury, jak milovat Komunistickou stranu Číny

Číst článek

Kromě dalších nemovitostí, hotelů, fotbalového klubu Slavie nebo pivovaru Lobkowicz zdědila CITIC Group ještě něco cenného. Cesty do nejvyšších pater české politiky, které ji spolu s Tvrdíkem prošlapal zmizelý Jie Tien-ming, jehož Miloš Zeman vytrvale prohlašuje za svého poradce.

Spolu s hospodářskými zisky tak bude čínským komunistům k službám i síť politicky „užitečných“ idiotů, pro něž je podlézavost Hradu vůči čínskému diktátorovi neutuchající inspirací. Akorát, že v mnoha případech se o ně bude muset Si Ťin-pching dělit s Putinem.

Jiří Leschtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme