Vláda klepla Čínu přes léčitelská chapadla

Fakultní nemocnice v Hradci Králové uzavřela po více než třech letech ztrátové česko-čínské Centrum tradiční medicíny. Spolu s tím padl i plán výstavby celé kliniky čínské medicíny na již přiděleném nemocničním pozemku. Kliniku měla vybudovat čínská společnost CEFC, jejíž expanze do Čech, jak známo, skončila v troskách s více než desetimiliardovým dluhem.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Pro naši odbornou medicínu znamená stopnutí čínsko-šarlatánského byznysu v Hradci Králové návrat zdravého rozumu.

Centrum čínské medicíny v královéhradecké nemocnici skončí. Zavře se koncem února

Číst článek

Rozum však nadále zůstává stát nad tím, jak obrovskou podporu v minulé vládě i v Poslanecké sněmovně získal nástup čínských šarlatánů, které do země přivedl místopředseda CEFC pro Evropu Jaroslav Tvrdík.

V jednu chvíli to dokonce vypadalo, že významná část naší mocenské garnitury zcela propadla léčitelskému poblouznění.

Němeček dluží vysvětlení

Neuvěřitelně vyznělo již vládní memorandum z listopadu 2015, podepsané v Pekingu, v němž se české ministerstvo zdravotnictví zavázalo, že „bude propagovat tradiční čínskou medicínu v České republice a regionu zemí střední a východní Evropy.“

Proč ale tehdejší ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD posvětil průlom nevědeckých šarlatánských metod a obchodních zájmů Tvrdíkovy CEFC do českého zdravotnictví? Tohle vysvětlení nám dluží dodnes.

Ministerstvo pak, v rozporu se zákonem, zlegalizovalo působení čínských doktorů v hradeckém Centru tradiční medicíny. Zákon říká, že v Čechách může léčit pouze doktor, jehož obor lze u nás vystudovat na odborné fakultě.

Čínskou medicínu by měl upravit samostatný zákon o léčitelích, doporučil zdravotnický výbor

Číst článek

Čínská tradiční medicína ovšem není náplní žádného lékařského oboru uznávaného právními předpisy České republiky. Pro naše úřady tedy někdo, kdo v Číně vystudoval tradiční medicínu, není doktor.

Ministerstvo to vyřešilo jednoduše. Čínským léčitelům udělilo výjimku. Rozhodnutím ministerstva se stali doktory. Se všemi riziky. Odpovědnost za jejich pochybení by však neneslo ministerstvo, ale nemocnice.

Čínské drama nad Vltavou

Znepokojující vývoj pak nastal v minulé Poslanecké sněmovně. Tvrdíkovým lobbistům se podařilo vpašovat do zákona o zdravotních sestrách přílepek, který čínské léčitelství povýšil na medicínský obor.

Cesta k legalizaci čínských léčitelů v hradeckém centru i na budoucí klinice tak byla otevřena. A co bylo zvlášť šokující, že zákon podpořilo 111 zákonodárců a z toho jedenáct doktorů.

Na celém příběhu je poněkud děsivé zjištění, jak obrovskou podporu dokázali lobbisté v čínských službách získat i pro něco tak rozporuplného jako je šíření pochybných léčitelských metod. Skutečnost, že nově zvolená sněmovna loni na podzim čínskou medicínu jako lékařský obor ze zákona vyškrtla, nás může uklidnit jen zčásti.

Jak by to asi dopadlo, kdyby společnost CEFC nakonec neupadla v nemilost u čínské vlády a její šéf a poradce českého prezidenta Jie Tien-ming neskončil v rukách komunistických vyšetřovatelů?

Čínská dramata nad Vltavou ale zdaleka nekončí. Firmu CEFC ovládla čínská státní společnost CITIC a zatím nevíme, co do ní můžeme čekat.

Jak se k ní bude chovat Hrad si lze lehce představit. O to bedlivěji bychom měli sledovat přístup současné vládní garnitury, která v případě velké čínské expanze do českého zdravotnictví zabránila nejhoršímu.

Jiří Leschtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme