Čistky, nebo nutnost?

Kolem nástupu nové vládní garnitury se vždy vyrojí spousta silných prohlášení a divokých teorií. Pokud je střídání stráží pozvolné a dominantní strana zůstává součástí koalice, jsou spekulace mírnější. Ministři si v takovém případě většinou nechávají původní odborné zázemí a žádné dramatické přesuny se nekonají. Nevyhlížejí ani systemizaci na konci roku, aby pohnuli alespoň těmi nejzatuhlejšími pozicemi.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Švejdar

Jan Švejdar | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Tentokrát je to zcela jiné. Tým hnutí ANO a ČSSD nahradila nejen naprosto odlišná sestava, ale navíc pětičlenná, což je polistopadový unikát.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kateřina Perknerová: Čistky, nebo nutnost?

Čerství ministři ještě ani nezahřáli svoje židle a už padaly hlavy. Poroučet se museli ředitelé Vojenských i státních lesů, spektakulární výpověď podal policejní prezident Jan Švejdar. Političtí náměstci si balili fidlátka snad již během povolební noci.

A dočítáme se, že například Piráti vysílají na několik resortů své neúspěšné kandidáty. Ondřej Profant bude u stranického předsedy Ivana Bartoše na místním rozvoji, Lukáš Kolářík na vnitru, Radek Holomčík míří na zemědělství a Petr Třešňák na průmysl.

Je to skandální? Vůbec ne. Jmenovaní exposlanci se čtyři roky ve sněmovně intenzivně věnovali agendě zmíněných resortů a není důvod, aby v tom nepokračovali ve státní správě. Druhá otázka je, jak si budou rozumět se svými šéfy, možná najdou méně společné řeči s těmi ze STAN než z trojbloku Spolu.

Expremiér má své lidi všude

Logické jsou také výměny v kabinetech ministrů a na tiskových odborech. Bude extrémně důležité, jak se povede novému osazenstvu komunikovat s občany, a to i prostřednictvím médií. Jakmile to bude drhnout, bude to voda na opoziční mlýn.

Tu už mocně pohání fakt, že na Úřadu vlády přibylo 74 pracovních míst, ztuha se rodí zákon o zmrazení platů ústavních činitelů a minimálně pět ministrů se nedomluví anglicky, přičemž francouzsky ani jeden.

ANO nominovalo Havlíčka na post místopředsedy sněmovny. Je to reakce na neúspěch Vondráčka

Číst článek

Lídr lidovců a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka hovořil o nutné deagrofertizaci státního aparátu. Andrej Babiš (ANO) se tomu vysmál s tím, že všechny klíčové posty včetně ředitele BIS a nejvyššího žalobce nechal obsazené lidmi z předchozí éry a političtí náměstci nebyli členy ANO.

To ovšem s Jurečkovým pohledem nemá nic společného. Ten mluvil o jiných než viditelných vazbách. O vzájemně výhodných službičkách, úkrocích, propletenci osobních vztahů a podobně.

Stejně jako novinář Jaroslav Kmenta v Českém rozhlase Plus: „V rámci všech bezpečnostních složek je v podstatě nemyslitelné, aby ze dne na den přestala ochrana Andreje Babiše. Má to tak dobře a hluboce vytvořeno, že to bude trvat možná i celé jedno volební období, než se to rozbije. Než dojde k takzvané deagrofertizaci.“

Dodal, že expremiér má své lidi rozesety všude. „Můžeme s čistým svědomím říct, že třeba takové Vojenské zpravodajství je Babišovo pole. To, co udělal v civilní rozvědce, je Babišova práce a dlouhou dobu tam nikomu jinému pšenka nepokvete,“ tvrdí investigativec Kmenta, který se Andreji Babišovi i bezpečnostním složkám věnuje řadu let.

Těžko od stolu říct, zda to tak opravdu funguje, což není podstatné. Zásadní je, aby v tom měli co nejdříve jasno Petr Fiala (ODS), Vít Rakušan (STAN) a Jana Černochová (ODS).

Autorka je redaktorka a komentátorka Deníku

Kateřina Perknerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme