Úprk Čižinského a Pospíšila z Rady metropole? Dloubanec jejich voličům

V nové pražské koalici Pirátů, hnutí Praha sobě a Spojených sil pro Prahu nakonec neusednou hned dva z volebních lídrů.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva lídr Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil, lídr Pirátů Zdeněk Hřib a lídr Prahy Sobě Jan Čižinský

Zleva lídr Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil, lídr Pirátů Zdeněk Hřib a lídr Prahy Sobě Jan Čižinský | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Přitom jak Jan Čižinský z Prahy sobě, tak Jiří Pospíšil ze Spojených sil pro Prahu líčí své rozhodnutí vzdát se pozic v radě a předsedat zastupitelským klubům jako ústupek, díky němuž budou jejich uskupení v koalici silnější.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Leschtina: Úprk Čižinského a Pospíšila z Rady metropole? Dloubanec jejich voličům

Ať už ale pražská vláda pod vedením pirátského primátora Zdeňka Hřiba bude fungovat jakkoliv, nic to nezmění na jedné věci: Úprkem Čižinského a Pospíšila před radní zodpovědností se mohou cítit jejich voliči podvedeni.

Čižinský i Pospíšil si bezesporu zaslouží respekt za velkorysost s jakou ustoupili od primátorských ambicí. Piráti totiž trvali na tom, že buď bude Hřib v čela Prahy, nebo žádná dohoda nebude. Při takto striktním ultimátu ústupek obou lídrů zachránil koalici.

Jejich další krok - stáhnutí se z Rady metropole -, ale nebyl posílením autority primátora, jak to kostrbatě vysvětluje Pospíšil. Ale spíš alibismem – nespálit si prsty, pokud by radní sestava, vedená politickým začátečníkem Hřibem, vyhořela.

Zoufalství uvnitř TOP 09

Přitom hlavně úspěšný starosta Prahy 7 a poslanec za KDU–ČSL Jan Čižinský byl považován za primátorskou naději. Neuškodilo mu ani, že se jednoho dne sebral, nechal své lidovecké bratry a sestry v Praze na holičkách a kandidoval proti vlastní partaji, v níž patnáct let působil.

Svůj vachrlatý manévr obhajoval tím, že nezběhl k nějaké jiné straně, ale k občanům. Mezi nimi vskutku nasbíral předepsaných 100 tisíc podpisů a ve volbách získal největších počet preferenčních hlasů. O to hůře se ale bude Čižinskému vysvětlovat, proč tak obrovskou důvěru pražských voličů teď vyhodil oknem magistrátu, v jehož radě bude z vlastní vůle chybět.

Ještě hůře ale působí radní neúčast v případě předsedy TOP 09 a europoslance Jiřího Pospíšila. Čižinský může říct, že naděje svých voličů alespoň částečně naplní v obhájené funkci starosty na Praze 7. Pospíšil ale nutně vypadá jako ten, kdo prchá z Prahy zpět na lépe placené místo v Bruselu.

Pro upadající TOP 09 může být nepovedený manévr s předsedou posledním hřebíkem do rakve. Jestliže ještě někde zbyli topce příznivci, pak je to hlavní město. A tomuto zbytku věrných Pražanů teď šéf TOP 09 jakoby vzkazoval: Byl jsem jen taková vějička. Adios!

Svým posledním obratem Pospíšil jen dokreslil pestrý politický profil, který začíná vstupem do ODA, pokračuje přeskokem do ODS a pak únikem z této strany ke koalici TOP 09 a STAN, za kterou jako nestraník úspěšně kandidoval do evropského parlamentu. A svědčí spíš o zoufalství uvnitř TOP 09, že svou záchranu vložila do rukou politika, jenž do ní vstoupil pouhý týden před zvolením předsedou strany.

Volební lídři Spojených sil pro Prahu a hnutí Praha sobě nás ujišťují, že do metropolitní rady místo sebe vyslali odborníky, kteří dokáží změnit pražskou politiku a naplnit příslib generační výměny. Zda se to koalici podaří, ukáže čas. Každopádně Jiří Pospíšil ani Jan Čižinský v tom nesehrají zdaleka tak klíčovou roli, jakou slibovali voličům v kampani. 

Jiří Leschtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme