Co by Frank Drebin řekl viceprezidentu Pencovi

Jen země tak citlivá na symboly může zažit podobnou aféru, jako Spojené státy právě teď. Z jednoho sporného gesta v úvodu sportovního zápasu se stala bitva americké kulturní války.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalisté Washingtonu Redskins během protestu

Fotbalisté Washingtonu Redskins během protestu | Foto: Brad Mills-USA TODAY | Zdroj: Reuters

Nestalo se nic menšího – nebo většího – než to, že část hráčů amerického fotbalu během americké hymny poklekla. Byl to protest, který v prostředí amerického fotbalu trvá už více než rok. 

V některých případech měl i výraznější podobu, například během zápasu dvou amerických týmů, který se odehrál ve Velké Británii, někteří hráči při americké hymně poklekli, ale při britské se opět postavili. A při jiné příležitosti zůstali Pittsburští oceláři během hymny v šatnách. 

Větší než fotbal 

Proč to všechno? Jde o projev občanského či snad politického postoje, o protest proti disproporčnímu policejnímu násilí proti Afroameričanům. Vše vloni v srpnu začal Colin Kaepernick, který během hymny zůstal sedět.

Později vysvětlil, že nehodlá vzdát čest vlajce země, která utlačuje lidi jiné než bílé pleti. A dodal, že tuto otázku považuje za „větší než je fotbal“. Poté obdržel výhrůžky smrtí, jeho klub ho ale nepotrestal a on sám se pak rozhodl, že místo sezení při hymně bude klečet.  

Toto vysvětlení i toto gesto část Američanů chápe jako bojkot amerických národních symbolů, nebo dokonce jejich urážku. Na hráče, kteří se k trendu přidali, zaútočil už před časem Donald Trump. Podle něj si neváží vlasti ani jejích hrdinů. Po této neděli se k němu přidal Mike Pence svým dramatickým odchodem ze stadionu. Ve vysvětlujícím tweetu pak vedle sebe postavil urážku hymny, vlajky i amerických vojáků. Pak ho tweetem podpořil i Trump, který dodal, odchod ze stadionu prý svému viceprezidentovi nařídil. 

Paradoxní je, že rozdíl mezi Trumpem a Pencem nemůže být větší. Trump se vždy stylizoval do role newyorského playboye, který rád předvádí své bohatství, chlubí se, jak sahá ženám na zadek a nezdá se, že by mu bylo něco svaté. Konec konců on sám během kampaně zesměšňoval rodinu padlého amerického veterána, která podpořila Clintonovou. Patriotismus se k němu moc nehodí.  

Naopak Pence je křesťanský konzervativec, jehož pobouření nad znesvěcováním národních a státních symbolů je asi autentické – i když se vyskytlo podezření, že jeho cesta do Indiany a poté dramatický protestní odchod byly předem promyšlené, protože mohl počítat s tím, že hráči budou opět klečet. Nespokojenost s míšením státních symbolů a politiky s ním sdílí miliony Američanů, přičemž jim - na rozdíl od Kaepernicka - nepřipadá, že otázka policejního rasismu je „větší než hymna“. 

Bláznivá Amerika 

Vkleče proti Trumpovi. Během hymny protestovaly stovky hráčů NFL. Neakceptovatelné, napsal prezident

Číst článek

Obecně se dá říci, že Američané jako celek nemají rádi zlehčování státních symbolů nebo velkých národních příběhů, a to i ve sportu nebo umění. Jsou ovšem výjimky, nejen kreslené seriály jako South Park a Simpsonovi, ale také série komerčně nesmírně úspěšných komedií Bláznivá střela. 

I když se jedná o velmi lidové filmy, jejich scénáristé se nezastavili před střílením si ze všeho, co je v Americe chráněno tou či onou skupinou před zlehčováním, včetně rasových nebo ženských práv, ale neušetřili ani americké symboly. Například hlavní hrdina, pošahaný policejní vyšetřovatel Frank Drebin, v jednom z filmu před naplněným baseballovým stadionem zazpívá americkou hymnu, ovšem příšerně falešně.  

V jiném filmu zas s patosem v hlase odříká obvyklou formulku o tom, jak Amerika bude hájit své hodnoty, poslání a způsob života, než se zarazí a dodá: ať už to znamená cokoli.  

Vůbec největší vtip se ale tvůrcům podařil zcela nezáměrně. Štíhlý šedovlasý Leslie Nielsen, který Franka Drebina hraje, byl nesmírně podobný právě Miku Pencovi. Nielsen, Trump, Pence i Kaepernick, to všechno jsou vlastně zástupci úplně jiných Amerik, které spolu čím dál méně mluví. A už vůbec se spolu nesmějí. 

Jan Fingerland Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme