Co se stane s médii, nebude-li Trump sesazen?

Americká média vsadila všechno na jednu kartu – na sesazení prezidenta Donalda Trumpa. Pro brzký impeachment dělají možné i nemožné.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump na summitu NATO

Americký prezident Donald Trump na summitu NATO | Zdroj: Reuters

Každý Trumpův krok - nezávisle na obsahu a účinku - je podáván jako nebývalý skandál a poslední pírko, které má zlomit páteř velbloudovi. Současné vyšetřování styků Trumpova okolí s ruskými hodnostáři je podáváno tiskem hlavního proudu jako soudobá varianta aféry Watergate, jež vedla k rezignaci Richarda Nixona.

Impeachment jakoby visí ve vzduchu, i když žádné obvinění se zatím netýkalo prezidenta Trumpa a už vůbec nedokazovalo, že výsledek voleb byl jakkoli ovlivněn ruskými kontakty Trumpova okolí.

Donald Trump při podepisování dekretu v Oválné pracovně | Foto: Reuters

Třeba zevrubně prošetřovaný telefonát generála Michaela Flynna s ruským velvyslancem se uskutečnil dva dny po oznámení výsledků voleb, tudíž je sotva mohl zpětně ovlivnit. A tak někteří si začínají pokládat otázku, co se stane s médii, pokud snahy o impeachment vyzní naprázdno?

Půjdou slovutní komentátoři do Canossy a budou se kát, že chybovali, když se nechali vtáhnout do nevídaně zběsilé dezinformační kampaně?

Dva kopečky zmrzliny nebo jeden?

Důvěryhodnost amerických médii je už teď hodně nevalná. Podle údajů Gallupovy agentury 55 procent Američanů má za to, že informace hlavních médií je záměrně překroucená a tudíž nepravdivá.

Jiný z nedávných průzkumů provedených harvardskou Harrisovou agenturou ukázal, že 65 procent voličů se domnívá, že většina zpráv přinášených médii hlavního proudu je falešná, jak se teď říká – fakeová.

Americký prezident Donald J. Trump | Foto: Reuters

Život ukazuje, že reálný efekt jednostranně zaujatých sdělovacích prostředků často bývá spíše opačný, než jaký se očekává. Při té lavině obvinění proti administrativě Donalda Trumpa stojí za povšimnutí, že všechny doplňovací volby do Kongresu z poslední doby vyhráli republikáni.

Obzvlášť nápadné to bylo v případě kongresmana za stát Montana Grega Cianforteho: ten byl obviněn tiskem z hrubého napadení jakéhosi reportéra a mediální propírání jeho brutality, zdá se, mu nijak zvlášť neublížilo – svého demokratického rivala ve volbách doslova deklasoval.

Předpojatost médií je obzvlášť znechucující na pozadí skutečnosti, že zásadně nejdou po tématech, která vydávají za naprostou senzaci. Investigativci nedošetřují ani ta nejzávažnější obvinění vůči Donaldu Trumpovi. Místo toho se utápějí v úplných drobnostech, hlavně že jsou dehonestující.

Vážený televizní kanál neváhal uvést zprávy dne sdělením o tom, že na jakési party prezident Trump měl dva kopečky zmrzliny, zatímco ostatní se museli spokojit s jedním. Není divu, že vědecká studie celkem prodemokratické Harvardské univerzity zjistila, že 80 a občas i 90 procent veškerého amerického zpravodajství v prvních sto dnech Trumpova prezidentování bylo vůči němu zaujatě negativní.

Podíl takových zpráv nikdy neklesl pod 70 procent. Nelze předpovědět, jak dopadne práce zvláštního prokurátora Roberta Muellera pověřeného vyšetřováním ruského vlivu na Trumpův volební štáb, leč neskončí-li přímým obviněním prezidenta, pro americký tisk to bude znamenat definitivní ztrátu jakékoli důvěryhodnosti.

Jefim Fištejn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme