Copak je to za fanoušky?

Hrubě urážejí vlastního trenéra, šéfa týmu by nejradši poslali „do plynu“ a když s nimi někdo nesouhlasí, zmlátí ho. Jsou takoví opravdu všichni lidé, kteří navštěvují kotle fotbalových stadionů? Ne, jen malý zlomek na sebe nejvíc upozorňuje a vyhrocuje situaci, když se mu něco nelíbí.

Tento článek je více než rok starý.

Sloupek Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

Zjednodušeně jsou tři druhy fotbalových fanoušků a jejich chování. Těm nejklidnějším se říká „normálové“, těm druhým ultras a třetím hooligans.

Průměrný představitel první skupiny sedí na tribuně, občas si zafandí, komentuje fotbal a těší na přestávkové menu – pivo a klobásu. Druhý žije zápasem už dlouho před výkopem, připravuje choreografie a celý zápas prokřičí.

Novodobého chuligána - na rozdíl od předchozích dvou - zápas tolik nezajímá. A hlavně nemá daleko k násilí, ba ho přímo vyhledává.

Video bitky mezi sparťanskými fanoušky. Klub odmítá záběry komentovat, situaci prý řeší

Číst článek

Zlomek kazí dojem

Jenže jednotliví lidé se mohou v různých situacích projevovat různě. A fanoušci, kteří by se normálně řadili k ultras, se mohou chovat jako chuligáni. A to je příklad aktuálního dění na Spartě.

Nedaří se, tým pod vedením nového trenéra nemá tvář, ztráta na místo zaručující Ligu mistrů je propastná, a to soutěž není ani ve třetině. A jako vrchol všeho ponižující porážka v derby se Slavií.

Právě chuligánské projevy na fotbal nepatří a škodí atmosféře na tribunách. Bohužel jsou také nejvíc vidět.

I ve videu, které získal Radiožurnál, je jasné, že se pere pouze malá skupinka, zatímco většina se věnuje dění na hřišti. Také v předchozím zápase proti Karviné protestovala pouze malá část a fandění obstarala jindy méně výrazná protilehlá tribuna, kam chodí různě zapálení fanoušci většího věkového rozpětí. To zase fanoušci dočasně suplovali roli ultras.

Problémy během krizí

Podobné situace nejsou v českém fotbale až tak vzácné. Vždyť dnes tolik opěvovaná Tribuna Sever se na Slavii neštítila přerušit zápas vběhnutím na hřiště na protest proti vedení. Klid nebyl ani o pár let později, když se její klub pod vedením bratří Řebíčků topil v dluzích a téměř na dně ligy.

Baníkovci násilně protestovali proti odchodu z milovaných Bazalů a ani dočasný odchod Bohemians z Ďolíčku neproběhl zrovna potichu, i tam se napadali fanoušci mezi sebou. A konflikt mezi vedením a fanoušky má aktuálně začít doutnat i v méně viditelném Liberci.

Ano, chuligánské projevy je potřeba dostat ze stadionů. Fanoušek s trochou rozumu se zděsí, když v sektoru musí zasahovat záchranná služba. Jenže boj vedení českého fotbalu je spíš než proti chuligánským projevům veden proti ultras aktivitám.

Kluby jsou často pokutovány za „použití zakázané pyrotechniky“, která přitom mnohdy jen podporuje atmosféru zápasu. I během derby byly vidět dva různé způsoby použití. Zatímco slávisté světlicemi dokreslili svou choreografii, kotel hostí výbuchy a dýmem zážitek kazil.

Jenže ministr obrany Martin Stropnický (ANO) pak na svůj facebookový profil umístil fotografii slávistické choreografie s tím, že právě tohle je jeden z důvodů, proč by na fotbal neměly chodit malé děti. Dovolím si nesouhlasit. Právě z chorea Tribuny Sever by byly malé děti unešené. To výbuchů na druhé straně by se logicky lekly.

Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme