Polotajný a kvapný sjezd?

Když loni v prosinci museli během celostátní konference SPD řádně akreditovaní novináři většinu rokování trávit v oddělené místnosti bez monitorů, vysvětlovali si to někteří žertéři obavou vedení Okamurova hnutí z toho, jak by možná na veřejnost působila vystoupení některých delegátů.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Potřebujeme se bavit aspoň chvíli sami o sobě bez světel kamer,“ míní statutární šéf Milan Chovanec

„Potřebujeme se bavit aspoň chvíli sami o sobě bez světel kamer,“ míní statutární šéf Milan Chovanec | Foto: Filip Jandourek

Jestliže se ale rozhodnou uzavřít část jednání svého sjezdu sociální demokraté o tomto víkendu, k čemuž se zřejmě schyluje, jistě je nestraší nedůstojná úroveň diskusních příspěvků. Ale spíše to, že bude sjezd po říjnových volbách zdecimované strany probíhat v emočně vypjaté atmosféře a může dojít k adresně ostrým projevům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sjezd ČSSD bez účasti novinářů? Poslechněte si celý komentář Ondřeje Konráda

A tak si chystají příslovečné špinavé prádlo vyprat v soukromí. Neboť po úvodním projevech hostujícího prezidenta Miloše Zemana a kandidátů na předsednickou funkci (zatím je jich sedm) by mělo být jednání veřejnosti uzavřeno.

„Potřebujeme se bavit aspoň chvíli sami o sobě bez světel kamer,“ míní statutární šéf Milan Chovanec, který na rozdíl od svého povolebního prohlášení bude přece jen usilovat o nejvyšší křeslo.

A další předsednický kandidát Jiří Zimola zase říká, že „manželskou hádku přece také nebudete řešit před sousedy a celým panelákem“. Významní sociální demokraté tedy evidentně nečekají v Hradci Králové žádnou idylku. A to už při vystoupeních asi třiceti uchazečů o místopředsednické funkce.

Co je šeptem

Jistě, příčiny propadu ČSSD, osobní odpovědnost za něj, ale i rozhodování, zda se raději konsolidovat v opozičním závětří, nebo zůstat takříkajíc „v nejvyšší hře“ a nabídnout pokračování vládní spolupráce Andreji Babišovi, ačkoli předcházející soužití s ním skončilo bídným volebním výsledkem, to jsou témata maximálně citlivá. A náchylná ke zkratům pro pádná slova.

Nebo dokonce i činy, jak se aspoň proslýchalo po nedávném zasedání předsednictva. Nervozita tedy ve straně zřetelně stoupá. A je ovšem otázkou, jak lze v tak rozjitřené atmosféře dojít k zásadním rozhodnutím za jediný den.

Však také už část předáků mluví o možnosti sjezd neuzavřít, nýbrž přerušit a pokračovat v něm na jaře. Pak ale může být uspěchaná jak volba vedení, tak rozhodnutí v kruciálním dilematu mezi opozicí a vládním angažmá. A obojí se očekává.

Přičemž Andreji Babišovi, kterému minulý týden prezident poskytl další čas pro sestavování druhé vlády a vzal zpět podmínku záruky sněmovní většiny, by pár dalších měsíců čekání na verdikt sociálních demokratů zas tak moc nevadilo. Oni by ale mohli výsledků debaty, na níž raději veřejnost nevpustí, později litovat.

Ondřej Konrád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme