David Šťáhlavský: Tíha ruského internetu

Poslanci ruské Státní Dumy se zákonodárné iniciativy dopouštějí jen zřídka, a když tak přece učiní, vyvolají mediální, veřejný i vládní poprask. Nejnověji se o takové pochybné PR postaral Vitalij Milonov z vládní strany Jednotné Rusko. Navrhuje, aby ze zákona měli zapovězený vstup do sociálních sítí děti do 14 let a ostatní jen na občanku. I v Kremlu připustili, že je to utopie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Šťáhlavský: To, co chybí dnešnímu Rusku, jsou reformy, včetně pověstných Stolypinovských, které zemi nasměrovaly k průmyslové i zemědělské moderně

David Šťáhlavský: To, co chybí dnešnímu Rusku, jsou reformy, včetně pověstných Stolypinovských, které zemi nasměrovaly k průmyslové i zemědělské moderně | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Proč tedy o normativní lapálii vůbec mluvit? Protože podobné vějičky nepřicházejí z čistého nebe. Internet teď leží putinovské „věrchušce" v žaludku. Skrze sítě se mladí, a to i náctiletí, svolali i ty největší demonstrace posledních let, 26. března v desítkách měst po celé Ruské federaci.

Prezident Putin, když se k trestuhodné neloajalitě vůči svému režimu nakonec vyslovil - po týdnu - jedním dechem, nahlas zauvažoval nad regulací virtuálního komunikačního prostředí. Přísné regule čínského střihu tehdy sice odmítl, ale vzdal hold pekingským soudruhům, jak efektivně dokáží řídit miliardovou společnost i díky cenzuře virtuálních sítí. To se jemu, s populací o řád menší, zjevně nedaří tak, jak by chtěl a považuje to zjevně za chybu.

Milonovův internetový úlet i Putinovo internetové entrée má ale čerstvý, už represivní výhonek. Moskevský soud uvalil vazbu na mladého vysokoškolského učitele Dmitrije Bogatova za to, že měl ve svém domácím počítači instalovaný anonymizátor „Tor". Pod softwarovou rouškou, která může skrýt IP adresu, měl v internetovém chatu jako uživatel Ajrat Baširov vyzývat k demonstracím na Rudém náměstí, týden po protikorupčních občanských pochodech ruskými městy. A ke svržení režimu.

Rusku chybí reformy

Na tomhle případu je podivné to, že Ajrat Baširov dál chatuje, zatímco Bogatov je v cele. A ještě podivnější je urputnost, s jakou se SKR (Vyšetřovací výbor Ruska) domáhal Bogatovova uvěznění. Když soudce napoprvé vazbu zamítl jako bezdůvodnou, tak vyšetřovatelé přitvrdili a překvalifikovali jednání mladého matematika na terorizmus. Teroristickou povahu jeho „postovaného" chatu musel osvědčit až lingvistický rozbor z pera RAV.

Ruský prezident Vladimir Putin. | Foto: Reuters

SKR ale dosáhl svého. Navzdory svědectví manželky obviněného a videozáznamům z rozhodné doby, z fitness a supermarketu. Rodí se tedy zřejmě exemplární případ, který se může stát záminkou ke kontrole internetu. Vyděšený mladík vinu popírá, ale vyšetřovací vazba prolezlá krysami, TBC i HIV to může změnit.

Cíl je jasný. Nikdo z účastníků putinovského establishmentu nechce demonstranty, natož teenagery v ulicích. Silové struktury věří, že ví, jak na to. Absolutní kontrolou, v níž není místo pro bezkontrolní zóny, typu internet. Zatím ale ještě platí, že se drží byrokratických nařízení a účelových zákonů, které vynucují svými typicky zupáckými metodami.

To, co chybí nejen Vyšetřovacímu výboru, je ono nastavené zrcadlo. Skrze bující politicko-společenskou slepotu proto ani v Kremlu nevidí, že staré metody nefungují už ani v hmotné realitě. Natož v té virtuální. Slavný divadelník Konstantin Rajkin varoval, že dnešní Rusko se už nepodobá ani tak brežněvovskému Svazu, jako stalinskému SSSR. To by se zjevně dalo rozporovat, ale metodologický základ to má.

Nabízí se i podobnost s kataklyzmatickou fází carizmu. Všemocné Oddělení pro ochranu pořádku a veřejné bezpečnosti, čili Ochranka, rdousící byrokracie a rozkladná korupce. To, co chybí dnešnímu Rusku, jsou reformy, včetně pověstných Stolypinovských, které zemi nasměrovaly k průmyslové i zemědělské moderně. No a co, historicky vyčerpaný režim to stejně nezachránilo.

Komentář vznikl pro Český rozhlas Plus.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme