Deklarace přízně Babiš - Zeman takřka v přímém přenosu

Hlava státu se samozřejmě může setkávat, s kým je jí libo a kdykoliv, ale jestliže přijme zhruba měsíc před sněmovními volbami předsedu jedné strany, a nic nenaznačuje, že by byly v plánu audience i dalších lídrů, pak si to těžko vykládat jinak, než coby konkrétní vyjádření podpory.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman (vlevo) a předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

A tu Andrej Babiš od Miloše Zemana dlouhodobě má a leckdo se domnívá, že na oplátku nebude hnutí ANO proti němu stavět výraznějšího a tedy potenciálně nebezpečného protikandidáta v rovněž se blížící prezidentské volbě.  

A Zeman přece už řekl, že pokud ANO v říjnu zvítězí, bude jmenovat jejího šéfa premiérem, i kdyby zrovna pobýval ve vazbě.

Což by se teoreticky mohlo stát, neboť sněmovna minulý týden vyhověla policejní žádosti a Babiše a místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka vydala k trestnímu stíhání v údajném dotačním podvodu. 

V prezidentově přízni  

Což ale v prezidentovi „budí podezření, že se jedná o zneužití policie pro politické účely,“ a dokonce v této souvislosti hovořil o „policejní provokaci“, za níž je snaha zvrátit volební preference.

A jelikož, dodejme, policie spadá pod sociálně-demokratického ministra vnitra, Zemanův srpnový výrok v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov netřeba složitě luštit.  

Komentátor Ondřej Konrád | Foto: Khalil Baalbaki

Stejně jako smysl čtvrteční schůzky na Pražském hradě, kde Babiš, jak řekl následně novinářům, přinesl hlavě státu volební program ANO, zopakoval, že je kauza Čapí hnízdo účelová a má volby ovlivnit, pochválil prezidentův zdravotní stav a sebe za to, co vykonal na postu ministra financí.  

Šlo tedy o setkání čistě symbolické a ovšem deklarující, že Babiš před volbami a před zahájením trestního stíhání zůstává pevně v prezidentově přízni. Veřejnost to sice dávno ví, ale takhle to oba pánové zasadili do oficiálního rámečku. Aby se na to náhodou nepozapomnělo. 

Ondřej Konrád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme