Sobotkův 'dámský gambit' zrychlil tempo v šachové partii proti Babišovi

Zoufalý krok zoufalého člověka. Tak odsoudil ministr Andrej Babiš premiéra Bohuslava Sobotku za to, že oznámil demisi.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš. | Foto: Filip Jandourek

Nebyl to od ministra úplně šikovný výrok, protože minimálně těm, kdo sledují politické dění, se tím připomene, že stejný obrat při jiné vypjaté příležitosti použil kontroverzní podnikatel Ivo Rittig. A s ním rozhodně nechce být ministr Babiš spojován.

Navíc výrok, který měl premiéra především shodit, nevystihuje úplně dobře situaci. Sobotka úplně nepůsobí dojmem zoufalého člověka, proto také nemusí být jeho čin nutně zoufalý. Může postupovat podle nějaké promyšlené strategie, která má zajistit co nejlepší výsledek ve volbách plánovaných na říjen.

Třeba si demisí otevírá prostor, ve kterém by nejlépe uplatnil své hlavní zbraně. Je možné, že ani hodně kvalitní trumfy nezajistí, aby Sobotka úspěšně zvládl kolizi, kterou sám vyvolal, a že zabrání Babišovi vyhrát úplně suverénně volby, což je nepochybně jeho hlavním cílem.

Přesto je podstatnou otázkou nastávající vládní krize, jaké trumfy tedy vlastně má v ruce. Není to žádné tajemství, v první řadě se jedná o obvinění ministra Babiše z daňových podvodů. Případ korunových dluhopisů je všeobecně známý a je známo i to, že díky jejich emisi ušetří Babiš a firma Agrofert na daních asi 30 milionů korun ročně.

Zahájení šachové hry

Sobotka svou demisi a tedy faktické rozpuštění vlády zdůvodnil v první řadě tím, že nemůže dál existovat vláda, ve které dělá ministra financí člověk podezřelý z daňového podvodu. Už jenom setrváváním v pozici ministra odpovědného za výběr daní blokuje finanční správu, aby možný daňový podvod věrohodně prověřila.

Nemluvě o tom, že finanční správa opravdové správní řízení na kontrolu daňových povinností společnosti Agrofert ani nezahájila, i když je případ od počátku roku v hlavních novinových titulcích.

Existuje celá řada scénářů, co bude dál. Mohou nastat předčasné volby, může nastoupit krátkodobá úřednická vláda, může se obnovit současný kabinet pod vedením Sobotky či někoho jiného.

Vždy však bude možné žádat, ať finanční správa zahájí daňové řízení ve věci korunových dluhopisů a ať je přitom zajištěno, že v té době nebude mít nad daňovou správou dohled Andrej Babiš, ani nikdo z jeho blízkých. Pokud sociální demokracie neměla před volbami silné téma, pak ho teď má. Ještě lepší to bude, když finanční úředníci začnou dluhopisy Agrofertu regulérně a nejen naoko prověřovat.

Německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung už přirovnal Sobotkovu demisi k zahájení šachové hry. V šachových termínech by tedy bylo možné označit premiérův krok za dámský gambit, kterým získal při hře tempo. Teď jde o to, jak výhody využije.

Z Babišova pohledu je příhoda s demisí nemilá komplikace. Podezření z podvodů suverénně odmítá. Samozřejmě nejen on věří tomu, že případ ustojí a že pochybnosti o jeho poctivosti nepoškodí předvolební kampaň. Stoprocentně jistý si tím ale být nemůže.

Petr Holub Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme