Rozměr protestu většině teprve pomalu dochází

283 tisíc lidí (podle analytiků T-Mobile) je sice obrovské číslo, ale zároveň mnohem nižší než součet voličských hlasů z podzimu 2017 pro koaliční strany. Plus ty, které dostaly vládu u vesla držící KSČM. Čili skoro dva a půl milionu. Někdo by řekl, že by se měl vzít v úvahu ještě další půlmilion pro SPD, čekající v záloze, ale to ani není třeba.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti na Letné | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

I když srovnávat volební výsledky s účastí na protivládní - přesněji protipremiérské - demonstraci jde jen těžko, přece jen to může být jistým vodítkem při čtení údajů zjištěných na téma letenské manifestace v bleskovém průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Konrád: Rozměr protestu většině teprve pomalu dochází

Výsledky průzkumu totiž aspoň částečně kopírují rozložení sil v Poslanecké sněmovně, kde mají hnutí ANO Andreje Babiše, sociální demokraté a mimovládní komunisté mírnou, ale dostatečnou většinu.

A rovněž více než polovina respondentů protest sice zaregistrovala, ale dál už se o něj nezajímala. Tomu sice nemusíme úplně věřit, ale můžeme rozumět, že je voličům zmíněných subjektů tak masová a spontánní akce přinejmenším nepříjemná. Natož aby chtěli třeba jen naznačit, že jim snad i dělá starosti.

Konec vlády si přeje necelá polovina Čechů. Pokud by padla, chtějí dvě třetiny lidí předčasné volby

Číst článek

Přímo se s aktivitami spolku Milion chvilek neztotožňuje anebo se o ně nezajímá přes 70 procent; to je skoro jako kdybychom ke zmíněnému sněmovnímu trojlístku přidali ještě okamurovce.

Rozpolcení respondenti

Ale pak nastává v průzkumu menší překvapení: podle více než poloviny dotázaných by měl premiér se zástupci demonstrantů začít jednat.

K tomu se logicky musela naklonit i část těch, co se přitom údajně o protest nezajímají. Jenže ho zjevně na lehkou váhu ani trochu neberou. A dost možná jsou velikostí demonstrace zaskočeni.

K čemuž třeba dodat, že ale o nějakém dialogu s premiérem nepadlo na Letné slovo. Ono si je také upřímně řečeno těžké představit, o čem by asi tak ještě dneska mohli předáci Milionu chvilek a předseda vlády hovořit. Čas k tomu minul někde mezi prvou a druhou demonstrací na Václavském náměstí.

Pak už to nabralo akceleraci, jakou si ještě před pár týdny nikdo nedovedl představit. Což sice průzkum přímo neprokazuje, ale byl také učiněn bleskově, během pondělí a úterký a to na vzorku zhruba tisícovky respondentů. Zatímco rozměr protibabišovského protestu většině teprve pomalu dochází.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Ondřej Konrád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme