Šelmy znovu v přírodě?

Nikdy před medvědem neutíkejte, je rychlejší než člověk. I této informace se dostalo obyvatelům obce Krásná na Frýdecko-Místecku v místním oběžníku. Medvěd se totiž do této obce vrací opakovaně. A není to až zas taková výjimka, jak by se možná mohlo zdát.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlk

Velké šelmy se postupně vrací do české přírody. Podle Martina Horálka z časopisu Myslivost to vyvolává emoce, jaká tato zvířata vzbuzují od nepaměti. (Ilustrační snímek) | Zdroj: Pexels | CC0 1.0

Návrat velkých šelem do české přírody je zkrátka tu. S jejich narůstajícím počtem rostou i emoce, které zvířata jako medvěd nebo vlk vzbuzují u lidí už od pradávna.

Ochránci přírody vítají velké šelmy s otevřenou náručí a zdůrazňují nutnost jejich bezvýhradné ochrany. A protože mají své zkušenosti, v duchu hesla „důvěřuj, ale prověřuj“ organizují vlčí a rysí hlídky, aby si sami ohlídali, že ohroženým šelmám nikdo nezkřiví ani chlup.

V Beskydech se objevil asi tříletý medvěd. Lesníci vydali varování pro okolní obce

Číst článek

Myslivci sice připouští, že velké šelmy do naší přírody patří, zároveň ale chtějí, aby stát určil území, na kterých budou požívat úplné ochrany, zatímco v ostatních oblastech by bylo možné regulovat jejich počet. Poukazují při tom zejména na podezřele rychlý nárůst počtu vlků na našem území v posledních letech.

Velké šelmy ve volné přírodě

Šeptandu o umělém vypouštění přiživil i loňský případ tzv. krkonošské vlčice, která byla opakovaně pozorována za velmi podivných okolností v okolí Vrchlabí a Špindlerova Mlýna.

Poté, co vběhla do jedné z restaurací, byla nakonec veterinářem odchycena a utracena kvůli podezření na vzteklinu. Protilátky na tuto smrtelnou nemoc se u zvířete sice našly, překvapivě však pocházely z kmene, který se používá pro veterinární vakcinaci psů. S pravděpodobností hraničící s jistotou tak vlčice skutečně pocházela z krotkého chovu.

Přiznám se, že ač sám myslivec, jsem k těmto dedukcím obezřetný. Reálně uvažující ekologové si přeci musí být vědomi, že pokud by u nás někdo skutečně velké šelmy do volné přírody vypouštěl, prokáže jim tím službu vpravdě medvědí. Zvířata s omezenou plachostí před člověkem mají výrazně vyšší pravděpodobnost, že dříve či později způsobí vážné problémy.

Krajina v České republice je natolik hustě osídlená, že území, kde by k interakci s lidmi nedocházelo, prakticky neexistují. Mimochodem v tomto ohledu je naše situace podstatně odlišná například od sousedního Slovenska, kde rozsáhle horské komplexy přeci jen poskytují vlkům a medvědům daleko ideálnější útočiště. 

Veřejné debatě o budoucnosti velkých šelem v Česku se tak nejspíš v nejbližších měsících stejně nevyhneme. Lze si jen přát, aby to byla diskuze racionální, odborná a nikoliv ideologická. Neboť ideologie, jak známo, zlikvidovala už v dějinách o poznání větší zvířata, než jsou medvěd nebo vlk.

Martin Horálek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme