Dobrý novinář, patriotický novinář?

Nic nenasvědčovalo tomu, že půjde o interview výrazně vybočující z britských televizních standardů nebo z průměru rozhovorů o chabé připravenosti britské vlády na jednání o brexitu. Dámu jménem Andrea Leadsomeová si možná pamatujete s loňského léta, kdy se na straně zastánců odchodu Spojeného království z EU stala výraznou postavou televizních debat před unijním referendem. Dokonce tak výraznou, že se málem (byť jako bytost zcela neznámá) stala předsedkyní Konzervativní strany (a tudíž premiérkou), než v posledním kole volby proti Therese Mayové svou kandidaturu stáhla.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrea Leadsomová.

Andrea Leadsomová. | Foto: Phil Noble | Zdroj: Reuters

Leadsomeová, která si po nedávných parlamentních volbách polepšila na pozici „Leader of the House of Commons“ (předsedkyně Dolní sněmovny, i když to funkčně není úplně český ekvivalent předsedy dolní parlamentní komory – pozn. aut.), hájila pozici vlády ve večerním pořadu BBC Newsnight. Ten moderovala mně velmi sympatická Emily Maitlisová, která poslankyni Konzervativní strany důrazně, emotivně, ale současně věcně konfrontovala s tím, že Británie konečně zahájila rozhovory o brexitu v době, „kdy Theresa Mayová ztratila parlamentní většinu, zatím nemá dohodu o vládní spolupráci se severoirskou DUP a evropští lídři se Britům smějí.“ Leadsomeová opáčila, že je na hodnocení ještě brzy, a vzápětí pronesla naprosto neuvěřitelnou větu: „Bylo by prospěšné, kdyby se moderátoři (Leadsomeová řekla broadcasters, což se dá chápat i jako označení pro rozhlas a televizi BBC) pokusili být trochu patriotičtí.“

S přimhouřením obou očí bych chápal takovou výzvu v létě 1940 v době nejvyššího národního ohrožení, kdy Británie žila v očekávání německé invaze. Ale teď?! Když oněmělá Emily Maitlisová přišla znovu k sobě, zeptala se přímo političky, zda ji Leadsomeová obviňuje z nedostatku vlastenectví jen proto, že zpochybňuje silnou vyjednávací pozici Británie, kterou premiérka před časem nárokovala. Andrea Leadsomeová odpověděla, že Maitlisovou osobně z ničeho neobviňuje, ale že by „Británie měla táhnout za jeden provaz.“ Bác ho. Britským éterem, který nikdy nepoznal totalitní režim, zavanul duch někdejších sovětských, či současných ruských časů. Ostatně přesně v tomto duchu se na Leadsomeovou snesla kulometná palba kritiky. Povinnost reagovat cítily i velké hvězdy BBC. Legendární zahraniční zpravodaj John Simpson označil za depresivní, že paní Leadsomoevá „opakuje sovětský pohled na vysílání, tedy že novinář má za povinnost být vlastenecký, tzn. automaticky zastávat stanovisko své vlády.“ Britská jednička mezi fotbalovými moderátory Gary Lineker, který na BBC uvádí úspěšný pořad Match of the Day, na Twitteru lakonicky konstatoval: „Nět, Nět, Nět!“

Seznam trefných reakcí na vystoupení poslankyně Konzervativní strany, která jakoby ztrácela nejen argumentační půdu pod nohama, ale taky nervy, by byl pořádně dlouhý. Podle sloupkaře Timesů Alexe Massieho si Leadsomeová svým úletem řekla „v beztak nabitém pelotonu o titul nejstupidnějšího britského politika současnosti." Možná bych měl připomenout, že to v podání poslankyně zvolené za obvod South Northamptonshire, není jediný exces podobného typu. Loni po unijním referendu si paní Leadsomeová vstřelila vlastní gól, když utrousila, že by coby několikanásobná matka byla lepší premiérkou, než bezdětná Theresa Mayová. Výzva elitním moderátorům BBC, aby nechali vládu v klidu vládnout, a projevili víc vlastenectví, pochází asi ze stejných mozkových závitů. Není jen zřejmé, jestli si britští kolegové mají tenhle náhubek nasadit jen ohledně brexitu, nebo mají držet basu radši ve všech kontroverzních bodech, které londýnský kabinet plánuje?

Vím od kolegů z BBC, že uvnitř této možná nejrespektovanější mediální instituce světa, běží od loňského června kontinuální debata, jestli korporace nedostatkem kritického přístupu k táboru brexiters a jeho kampani založené na několika vyložených lžích, výrazně neovlivnila výsledek unijního plebiscitu. Slova Andrey Leadsomeové tyhle pochybnosti jedině posílí. Britská vláda by se měla připravit na to, že BBC nejspíš nabídne tak intenzivní dohled nad jednáními o brexitu, že se možná v porovnání s unijně bezbarvými labouristy stane skutečnou opozicí. Současně přitom kolegové vlastně kontroverzní přání paní Leadsomeové vyslyší. Budou totiž nepřímo „vlastenci," protože budou jednat v nejlepším zájmu Británie. Ten totiž postup současné londýnské vlády představuje jen stěží.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme