Dovolenou nám může zkazit nejvíc koronavirus v naší hlavě

Jet, či nejet letos k moři? To je otázka, která se vznáší v mnoha českých rodinách. Tedy v těch, které koronavirová krize nepřipravila o práci, nebo většinu příjmů. Protože takové rodiny mají dnes úplně jiné starosti.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dovolená v Itálii

Dovolená v Itálii | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Pro to k moři jet mluví touha, kterou asi pociťujeme po měsících podivného koronavirového života téměř všichni. Touha vrátit náš svět ke stavu, v němž byl před vypuknutím pandemie a který nám stále v mnoha ohledech chybí. Jet k moři, cestovat, je přitom jeden z největších výdobytků 30 let naší svobody, našeho mírného zbohatnutí v mezích možností České republiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Luboš Palata: Dovolenou nám může zkazit nejvíc koronavirus v naší hlavě

Proti cestě k moři mluví jakési vlastenecké hledisko, kdy svým prázdninovým pobytem tady v Česku můžeme trochu zachránit českou turistiku, která je z celé ekonomiky po koronakrizi na kolenou vůbec nejvíc. Tohle nadšení ale hodně zchladil sám premiér Andrej Babiš, který nás občany sice vyzýval, abychom o prázdninách zůstali v Česku, ale sám bere rodinu na dovolenou k moři do Řecka.

Dovolenou si zase užít

Vedle vlasteneckého je tu ale i hledisko koronavirové. Co když tam na pláži budou Britové, Švédové, nebo Italové? Jedna nejmenovaná cestovní kancelář slibuje, že když pojedete k moři s ní, tak se ve vybraných destinacích u moře s nikým jiným než s Čechy nesetkáte.

To zní sice lákavě. Ale kdyby člověk dovolenou řešil jen z hlediska rizika koronavirové nákazy, tak by bylo daleko lepší jet někam, kde budou jen samí Slováci. Protože na Slovensku je koronaviru mnohokrát méně než v Česku. Ale co když si naopak ti Slováci budou u toho moře odsedávat od nás Čechů?

Toto koronavirové dilema zcela nemizí ani při dovolené v Česku. Představte si situaci, kdy jste někde na zámku a najednou tam přijede autobus plný Italů nebo Španělů. Nebo zájezd horníků z Ostravska, kde je dnes české epicentrum nákazy.

Úplně nejlepší variantou je proto přestat takto přemýšlet. Starat se sice více o hygienu, neriskovat přespříliš, ale nabrat při dovolené síly, zvýšit si imunitu a fyzičku pobytem v krásné přírodě a je celkem jedno, jestli u moře, nebo v českých horách, či lázních. Prostě si prázdniny a dovolenou zase užít. Tak jak si člověk dovolenou užíval, když ještě slovo koronavirus vůbec neznal.

Autor je komentátor Deníku

Luboš Palata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme