Draft jako poukázka na vstupenku do divadla NHL

Je to, jako když vyhrajete v tombole lopatu, ale na taneční zábavě vám ji nedají. V ruce máte poukázku, s ní musíte do železářství, a dostanete výhru. Zatímco cesta z tancovačky do kovomatu zabere chvíli a ne moc úsilí, urazit stejnou cestu mezi draftem a prvním zápasem v NHL může být o dost těžší. Aktuálně se o tom bude dozvídat své třeba Martin Nečas, nejvýše postavený Čech v letošním výběru mladých hokejistů. Brněnského útočníka si zvolila Carolina. Tím vysněná cesta do nejlepší ligy světa teprve začíná.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Nečas po draftu NHL v dresu Caroliny Hurricanes

Martin Nečas po draftu NHL v dresu Caroliny Hurricanes | Zdroj: Reuters

Někdy jsou hokejové cesty hodně zvláštní. Když v roce 1992 začínaly v NHL týmy Tampa Bay a Ottawa, volba jedničky padla na prvního československého hokejistu v historii. Zlínský Roman Hamrlík přitom věděl, že si zástupci týmu hodili korunou (dolarem), aby rozsoudili, kdo bude volit jako první. Vyhrála Tampa, vzala si Hamrlíka. Do Ottawy šel tehdy nějaký Alexej Jašin, pamatujete si to jméno, ne? Když zjistil Hamrlík, že Tampa je na Floridě, měl radost. V Ottawě je zima. Hamrlík se pak v NHL „ohřál" 20 let.

Jak dlouho a kde je možné se ne/ohřát v NHL

Nečas se v NHL také může ohřát, v Carolině není zima jako třeba ve Winnipegu. A když se mladý útočník Komety koukne na volby draftu kolem něj, mohl by to být zase fajn život na západě Spojených států – Los Angeles vybírali před, Las Vegas po Nečasovi. Ale jak sám hokejista říkal, do NHL se ještě teď tlačit nebude. Další sezonu chce odehrát v Brně a může ho těšit, že v Kometě podepsal Martin Erat, který odehrál stovky zápasů v NHL a právě mladého Nečase si vzal pod křídla. To může být další velká škola pro letošní dvanáctku draftu.

Draft NHL ovládl Švýcar Hischier. V prvním kole zabodovali i Nečas s Chytilem

Číst článek

„Mártn Nýčá," vyslovil na draftu v Chicagu Ron Francis, generální manažer Caroliny. Muž, který odehrál v NHL přes 1700 (!) zápasů a tehdy – při draftu v roce 1981 – ho volali na pódium jako čtvrtého v pořadí. Tým? Hartford Whalers (pamatuji si jen z hokejových kartiček). Pár tahů po Francisovi tehdy zavolali Čechoslováka. Buffalo oznámilo, že jako číslo 17 v prvním kole draftu bere Jiřího Dudáčka. Jenže... „Pořádně jsem nevěděl, co to znamená. Žádný podrobnosti si z toho nepamatuju."(více zde)

Je to nejhorší volba draftu v klubové historii, psali novináři po letech, kdy už jim bylo jasné, že z politických a pragmatických důvodů Jiří Dudáček opravdu do NHL nepřijde. Musel by to udělat nelegálně a nechtěl dělat problémy rodině. V roce 1981 byl z Čechů draftovaný třeba také Miloslav Hořava, do NHL odešel až sedm let po draftu a jeho synové mohli dělat první hokejové krůčky v New Yorku na Manhattanu v Madison Square Garden. Hořava se dal po konci aktivní kariéry na dráhu trenéra a má titul s Litvínovem. Dudáček montuje okna a jediné, co z NHL má, je smlouva, kterou podepsal Scotty Bowman, ale rodák z Kladna ne.

Na draft až po Naganu

Olympijské hry v Naganu v roce 1998 pomohly otevřít cestu do NHL třeba Jaroslavu Špačkovi. Tehdy hrál ve švédské lize a draftovaný byl prostě pozdě – ve čtyřiadvaceti letech. Davidu Moravcovi bylo 25 let, když si ho v draftu vybralo po Naganu Buffalo. V NHL odehrál přesně o jeden zápas víc než Dudáček. Ano, jeden. Dalšího naganského tahouna Jiřího Dopitu museli draftovat dokonce dvakrát. Nejprve v roce, kdy byl jedničkou Hamrlík, pak po Naganu. Nakonec z toho byla chvilková epizoda v podobě sezony a půl ve Philadelphii, respektive Edmontonu. První zápas v NHL odehrál Dopita v jednatřiceti letech. Dnes trénuje Vsetín.

Dopita s Moravcem se tehdy ukázali na olympijských hrách, kde poprvé startovali hokejisté z NHL. Na příštích hrách za půl roku v Jižní Koreji zase po dlouhé době nejspíš hráči z NHL nebudou, a tak se mohou otevřít dveře zase někomu z Evropy, jako tehdy Špačkovi po Naganu.

Draft? Divadlo...

Prsten za Stanley Cup je ruční práce za desetitisíce dolarů. Jsou pořád větší a těžší, říká Šlégr

Číst článek

„Byl jsem z toho vyjukanej, nevěděl jsem, co dělat. Chodil jsem zmateně po Vancouveru," říkal mi nedávno další olympijský vítěz Jiří Šlégr. „Bylo to jako v divadle," dodal a jako by se zasnil a myšlenkami vrátil do roku 1990. Tehdy si ho vybrali Canucks ve druhém kole. V tom prvním šli a pódium dva Čechoslováci. Dvojka draftu Petr Nedvěd a pátý v pořadí Jaromír Jágr.

Ani tehdy to pro ně nebyla vstupenka do NHL, ale spíš jen něco jako poukázka. Tu teď drží v ruce kromě Martina Nečase dalších 8 českých hráčů. A je jenom na nich, jestli poukázku dokážou vyměnit za vstupenku do divadla jménem NHL. Jen místo do železářství musí na zimák.

František Kuna Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme