Útoky důchodce-teroristy souvisí i s protiuprchlickou propagandou

Příběh Jaromíra Baldy, českého „teroristy“, který se různými způsoby snažil vzbudit odpor vůči migrantům, připomíná místy černou komedii.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedenasedmdesátiletý Jaromír Balda se u soudu přiznal k pokácení dvou stromů na železniční tratě a způsobení nehod dvou vlaků. | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Bývalý elektrikář indoktrinovaný českou mediální a politickou hysterií byl posedlý strachem z možného příchodu migrantů. A tak se rozhodl konat.

Dvakrát pokácel stromy v okolí železničních tratí. Poprvé překřížila koleje olše na cestě mezi Turnovem–Všetaty a podruhé borovice u Bělé pod Bezdězem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Apolena Rychlíková: Útoky důchodce - teroristy souvisí i s protiuprchlickou propagandou

Do obou stromů narazily vlaky s cestujícími, ale naštěstí se nikomu nic nestalo. Záměrem jeho akcí bylo vytvořit dojem terorismu páchaného muslimy. Balda se také pokusil napodobit nápis „Allahu Akbar“, bohužel to ale dělal česky a latinkou. Dopisy, které měly působit výhrůžně, rozesílal do různých institucí i médií.

Ke svým činům se senior přiznal - dělal je, aby se společnost probudila a začala proti muslimům jednat. Dodal ale, že v době, kdy činy páchal, trpěl nutkavou představou, že nastane invaze muslimů na naše území. Fanoušek Okamurova SPD to prý četl všude kolem – na sociálních sítích, v programu své oblíbené strany a v médiích.

To, co Balda udělal, bylo bezesporu strašné. Avšak nazývat jeho činy šílenstvím mi nepřipadá správné – už jen proto, jak často k tomuto označení utíkáme, dopustí–li se nežádoucího chování někdo, s kým se kulturně nebo národnostně ztotožňujeme.

Ovzduší nenávisti

Za činy „osamocených bláznů“ bývají v Americe vydávány skoro všechny útoky z nenávisti spáchané bělochy. Připomenout můžeme třeba masakr v Charlestonu, za kterým stál Dylann Roof, nebo útok Stephena Paddocka, který postřílel přes 50 lidí z jedné ze střech v Las Vegas.

Média mají navíc tendenci se trestným činům nebělošských obyvatel věnovat mnohem důrazněji a podrobněji a útoky „bílých teroristů“ znevažovat.

V USA se na to zaměřila třeba Alabamská univerzita a v jednom ze svých výzkumů poukazuje na to, že islámský terorismus je mediálně zveličován, zatímco ten neislámský umenšován. Tím se samozřejmě zločiny z nenávisti páchané islamisty absolutně nesnižují, diskrepance v pozornosti, které se dopouštějí média, je ale skutečně problematická.

Jsem ochotný jít po migrantech, jako se jde po krysách, říkal senior obviněný z terorismu na záznamu

Číst článek

Zajímavě to – právě na příkladu Dylanna Roofa – dokládá text Anthei Butlerové, profesorky afrických studií na Pensylvánské univerzitě. Role médií a politiků je ale zajímavá i v případě pana Baldy.

Zahlcení českého mediálního a politického prostoru strašením z příchodu uprchlíků se u nás hned ze startu dostalo za hranice absurdity. O tom, jak vypadala řada mainstreamových médií v období před pár lety, se dá těžko mluvit jinak, než jako o protiuprchlické propagandě.

Svůj postoj k migraci nakonec vyostřily všechny politické strany a přejaly tak agendu SPD a někdy dokonce i Konvičkovců. I několik let po uplynutí hlavní vlny „uprchlické krize“ se objevili politici a političky, kteří v jedné z nejnudnějších a nejbezpečnějších zemí světa strašili islámem. Uprchlíci měli třeba v předvolebním období dotáhnout do Havířova, naštěstí se je místní buňka ČSSD chystala rázně zastavit.

Ve výčtu by se dalo pokračovat – média společně s politiky problém „migrace“ de facto vyrobili a spolu s tím atmosféru paranoi a permanentního strachu. Dopadla mimo jiné i na seniora z Mladoboleslavska. Za své činy je samozřejmě odpovědný sám.

Částečně jsou ale důsledkem ovzduší nenávisti a záměrných lží, které Českou republiku dokonale ovládly a ovládají dál. Očekávat, že se české politická a mediální scéna poučí, by ale bylo naivní. Vždycky totiž bude jednodušší udělat z Jaromíra Baldy jenom šílence a blázna.

Apolena Rychlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme