Dvě pro Česko špatné zprávy ze Slovenska

Na výběru nového ředitele RTVS v Bratislavě jsou znepokojivé dvě věci. Jméno vítěze a průběh volby, který ilustruje aktuální neduhy slovenské politiky.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Televize (ilustrační foto)

Televize (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Stávající ředitel Rozhlasu a televize Slovenska Václav Mika, který odešel z hlasování v parlamentu poražený ve druhém kole, za pět let veřejnoprávní instituci pozvedl – výrazně zvýšil sledovanost a jeho lidé vybudovali nové zpravodajství, které je profesionální, sebevědomé a nezávislé (byť s Českým rozhlasem a Českou televizí se srovnávat nedá).

To je na Slovensku ještě důležitější než v Česku, neboť problém s manipulovanými informacemi a alternativními pravdami je tam mnohem naléhavější.

Šéfem slovenského veřejnoprávního rozhlasu a televize bude Rezník. Hlasovali pro něj i kotlebovci

Číst článek

S podporou Kotleby

Poslanci tedy měli velmi dobrého kandidáta, ale rozhodli se pro jeho soupeře - Jaroslava Rezníka, současného ředitele agentury TASR.

Ačkoliv věděli, že ještě coby ředitel Slovenského rozhlasu před volbami 1998 nadržoval HZDS Vladimíra Mečiara. Ačkoliv věděli, že před volbami v březnu 2016 jím vedená agentura TASR nadstandardně sloužila Slovenské národní straně a že TASR nedávno uzavřela smlouvu s prokremelskou agenturou Sputnik.

Poučení pro Česko spočívá především v tom, že volba šéfa veřejnoprávního média v parlamentu je ten nejhorší způsob, jak ho vybírat – kdyby třeba po volbách někoho napadlo se na Slovensku inspirovat. Klíčový personální výběr se totiž stal obětí aktuálního politického obchodu.

Jen pár zasvěcených ví, co a komu musel nový ředitel RTVS za své zvolení slíbit. Byl kandidátem vládní Slovenské národní strany (která se od dob jejího vulgárního šéf Jána Sloty příliš nezměnila), podpořil jej Smer premiéra Roberta Fica, ačkoliv zpočátku poslanci z tohoto klubu nebyli jednotní a v zákulisí se tvrdě pracovalo.

Sputnik, který NATO označilo za prokremelskou propagandu, podepsal spolupráci se slovenskou tiskovou agenturou

Číst článek

Otrlí političtí obchodníci

Ta druhá zlá zpráva hovoří o dalších Rezníkových podporovatelích – třetí koaliční straně Most-Híd Bély Bugára a poslancích od extremisty Mariana Kotleby.

Most je rozhodně nejserióznější součástí vládní koalice, která se nerodila lehce (možná další inspirace pro povolební Česko).

Vstup občansko-maďarské strany Most do klubu k Ficovi a především k odvěkým nepřátelům ze Slovenské národní strany, která vždy sbírala politické body na kritice všeho maďarského, mnoho voličů Bélovi Bugárovi neodpustilo dodnes.

Ostatní přijali jeho argument, že i v takovéto vládě se dá maďarské menšině pomoci lépe než v opozici a že Most bude jakýmsi garantem slušnosti ve Ficově kabinetu. (Bugár měl na bilboardech před volbami hlavní heslo Charakter rozhoduje.)

Podporou Rezníka, který ještě jako ředitel Slovenského rozhlasu omezoval menšinové vysílání, se tahle zástěna sesypala a voliči spatřili nikoli charakter, ale jen partu otrlých politických obchodníků.

Nový šéf RTVS nemůže za to, že ho podpořila i Lidová strana Naše Slovensko Mariana Kotleby, kterou právě navrhl generální prokurátor rozpustit pro zjevné fašistické stopy v její činnosti. Ale v rovině symbolické a estetické je to pro Rezníka i celou RTVS hrozná rána. Jak se teď může demokratická společnost spolehnout na svůj veřejnoprávní telerozhlas?

Každá špatná zpráva od sousedů je v dnešním znejistělém světě špatnou zprávou i pro Česko. Z Bratislavy přišly tento týden hned dvě v jednom balíčku nazvaném Volba ředitele RTVS.

Petr Šabata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme