Libor Dvořák: Volby v Rusku začínají. Vítěze známe předem

V Rusku začnou netrpělivě očekávané třídenní volby do Státní dumy. Děje se tak v atmosféře utahování mocenských šroubů, které má vést především k tomu, aby ve volbách zvítězila „strana moci“ Jednotné Rusko. Není pochyb, že přesně takhle to taky skončí, a otázkou je jen to, kolik hlasů Jednotnému Rusku připíše Ústřední volební komise.

Praha, Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruské parlamentní volby proběhnou od pátku do neděle 17. - 19. září | Zdroj: Reuters
Přehrát

00:00 / 00:00

Libor Dvořák: Volby v Rusku začínají. Vítěze známe předem

Podobně jako u nás se i v Rusku mluví o „nejšpinavějších volbách“ – a ač to zní jako jisté internacionální klišé, možné to je.

Než přijdou tradiční „volební kolotoče“ – tedy autobusy, převážející voliče od jedné volební místnosti ke druhé a umožňující vhodit hned několik hlasovacích lístků, objevily se v Rusku četné špinavé praktiky, které hlasování předcházely. Zajímavé přitom je, že se soustředily hlavně na komunisty a na žirinovce či kandidáty strany Jabloko, kdežto strany Jednotné Rusko a Spravedlivé Rusko nic takového nezaznamenaly nebo alespoň nepřiznaly. A jak to vypadá v praxi?

Častí jsou kupříkladu protikandidáti, jejichž jména jsou totožná či přinejmenším velmi podobná jménu kandidáta takto napadeného. Vyprávět by mohl „jabločnik“ Boris Višněvskij, který nejenže se dočkal hned dvou protivníků s identickými jmény, ale dokonce i toho, že si oba nechali narůst stejný plnovous a jsou mu tedy i fyzicky velmi podobní.

Technika chytrého hlasování

Pravý kandidát Jabloka si postěžoval na Ústřední volební komisi, ale přímo její dlouholetá předsedkyně Ella Pamfilovová v médiích odpověděla, že je to sice „ohavnost a špinavost“, ale že ruský volební zákon nic podobného nezakazuje.

Navalnyj dva dny před volbami radí lidem, komu mají dát svůj hlas. Snaží se tím oslabit Jednotné Rusko

Číst článek

Možná ještě podlejšího výpadu se dočkali Žirinovského liberální demokraté: ti na sociálních sítích objevili video, na němž jsou k vidění mladší i starší muži, družně popíjející pivo, ale především se tvářící jako Žirinovského voliči, což inzerují už svými tričky. Na těch je sytě vyveden název strany – LDPR –, jenže mnohem důležitější je, že ona trička jsou zbarvena duhově… A právě žirinovci jsou přitom známí homofobové!

Ruští experti přitom poukazují na to, že podobné triky ani nemají za cíl diskreditovat napadené kandidáty či celé strany, ale svou zřetelnou pokleslostí lidi od návštěvy volebních místností odradit úplně.

V Putinově okolí onemocněly covidem desítky lidí. ‚Nyní budu muset zůstat pár dní v izolaci,‘ oznámil

Číst článek

K tomu ještě dvě zajímavosti: jak z posledních výzkumů veřejného mínění vyplývá, preference Jednotného Ruska mohly Putinovy předvolební jednorázové finanční příspěvky zvýšit až o tři procenta, kdežto naprostá eliminace navalnovců zase zřejmě prospěje komunistům, kteří ironií osudu budou na mnoha místech těžit z Navalného techniky „chytrého hlasování“. Ta doporučuje volit proti kandidátům Jednotného Ruska vždy toho uchazeče o voličské hlasy, který má největší šanci představitele „strany moci“ porazit – a takových mají komunisté docela dost.

Zkrátka a dobře – vítěze sice známe předem, ale stejně to bude zajímavé!      

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Libor Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme