Škrtat v penězích na program Erasmus je jako vyhazovat rodinné stříbro
Psát o Evropské unii je tady v Česku pořád tak trochu za trest. Zvlášť když nechcete stále jen kritizovat, tvrdit, že je to spolek vlastně na nic, a snažíte se najít věci, na kterých je hned na první pohled vidět, že Evropská unie skutečně k něčemu je. Mnoho se toho sice i u nás, u přeborníků v promrhávání unijních dotací, postavilo. Celá náměstí, železniční koridory, mnoho kilometrů dálnic.
Jenže je problém, že zatímco v jiných zemích se dává na odiv, že to je z peněz Evropské unie, u nás se tím nikdo nechlubí a mnohdy se to dokonce zatlouká.
Luboš Palata: Škrtat v penězích na program Erasmus je jako vyhazovat rodinné stříbro
A pak tu jsou ještě slovy premiéra Andreje Babiše „měkké programy“, tedy investice Evropské unie takzvaně do lidí. Na rekvalifikace, na vědecké granty nebo na podporu škol a školek. Babiš je nemá rád, protože se u nich nestřihají pásky a nejsou takzvaně vidět.
I v této „měkké“ oblasti je ale jeden program, který je brán za celoevropskou ukázku prospěšnosti unijních dotací a fungování Evropské unie vůbec. Je to program studentských výměn Erasmus, který umožňuje především výměnu studentů mezi evropskými univerzitami, i když se v posledních letech rozšiřuje i mimo vysokoškolskou oblast.
Noví Evropané
Za více než třicet let využilo program, který vám umožňuje jeden nebo více semestrů strávit na zahraniční vysoké škole, kolem pěti milionů studentů. V Česku se počet studentů Erasmu blíží ke dvěma stům tisícům. Minulý rok využilo Erasmus už přes dvacet tisíc mladých Čechů a více než deset tisíc studentů z jiných zemí přijelo do Česka.
Erasmus pomáhá studentům získat jak mnohem lepší jazykové znalosti, tak si studiem svého oboru v jiné zemi a jiném prostředí rozšířit své obzory. Vytváří ale také novou generaci Evropanů. Lidí se zkušeností života v jiné zemi Evropské unie, díky které už navždy budou mít trochu jiný, plastičtější pohled na to, co se děje v Evropě i u nich doma.
Erasmus+ během pandemie: téměř polovina studentů zůstala v zahraničí, většina pokračuje online
Číst článek
Kontakty, lidské i profesní, které se během Erasmu naváží, mohou být v budoucnu základem mezinárodních vědeckých týmů, obchodních kontraktů nebo i politických dohod. Před časem vyšla i statistika, že se díky Erasmu vytvořilo nezanedbatelné množství mezinárodních párů a bylo údajně zplozeno na milion „evropských dětí“. Ale i to ke studentské výměně nepochybně patří.
Přes obrovský úspěch a stoupající zájem o Erasmus se v rozpočtu na něj na posledním summitu Evropské rady škrtalo. Možná i proto, že si peníze na něj nemohli dát jednotliví premiéři a prezidenti do své národní obálky toho, co na summitu takzvaně vybojovali pro své státy. Evropský parlament dal naštěstí najevo, že se s tím nesmíří a takový rozpočet neschválí. Přinejmenším v případě Erasmu je tento postoj většiny europoslanců zcela na místě.
Autor je komentátor Deníku
Zákaz bezdomovectví v Čechách? Populismus jak vyšitý
Jiří Leschtina
Jak asi Alena Schillerová vnímá svoje voliče, když se kvůli nim převléká za hranolky?
Martin Fendrych
Seriálová óda na KGB se ruským divákům líbí
Alexandr Mitrofanov
Zvítězí populismus a demagogie nad demokracií a svobodou?
Lída Rakušanová