Estonské Sudety

Podle nejrůznějších známek nejméně ve dvou pobaltských zemích vzrůstají proruské nálady. V Lotyšsku a Estonsku, kde nacionalistické tendence rostou zejména strachem z vojenského konfliktu s Ruskem, se do evropského parlamentu dostaly přibližně stejné politické síly jako před pěti lety.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hraniční most vedoucí z Estonska do Ruska v estonském městě Narva

Hraniční most vedoucí z Estonska do Ruska v estonském městě Narva | Foto: Kay Nietfeld/DPA | Zdroj: Profimedia

Hlasování však naznačilo znepokojivé tendence k apatii a zároveň ke zjevné radikalizaci rusky mluvícího obyvatelstva.

Přehrát

00:00 / 00:00

Libor Dvořák: Estonské Sudety

Nejklasičtějším příkladem růstu proruské orientace části Pobaltí je estonská Narva, často označovaná za nejruštější město EU i NATO. To leží přímo na hranici s Ruskem při břehu stejnojmenné řeky, přes niž se klene most Přátelství.

Jenže údajné přátelství je dávno pryč: na stěně slavné narvské pevnosti se pravidelně objevuje transparent s nápisem „Putin je válečný zločinec“ a na protější straně řeky, ve městě s příznačným jménem Ivangorod, se už dvakrát konal koncert na počest Dne vítězství, který se v Estonsku neslaví.

Scénu přirozeně postavili přímo na nábřeží a všechno pouštěli patřičně nahlas, aby to na druhém břehu bylo dobře slyšet.

Zákon o „neobčanech“

Tato oblast Estonska tradičně hlasovala pro Stranu středu, která je v zemi podezírána ze vztahů s Kremlem.

Důvody pro to rozhodně byly: europoslankyně za Stranu středu Jana Toomová původně nejednou vystupovala v ruských proputinských televizních talkshow a dokonce navštívila i Sýrii.

Estonský ministr: Rusové testují naše limity, chtějí NATO vyprovokovat. Otázka je, kde je červená linie

Číst článek

A teď to přijde. Jak ona sama přiznává, její jednoznačný odsudek Putinovy agrese proti Ukrajině, s nímž přišla hned na začátku války, pro ni znamenal ztrátu třetiny voličských hlasů… Výsledky posledních estonských parlamentních voleb ukázaly, že na severovýchodě Estonska centristé přišli o polovinu elektorátu a v Tallinnu zhruba o čtvrtinu.

Mezi ruskojazyčnými voliči v Estonsku se tak prosadila otevřeně proruská strana KOOS, která po zemi v poslední době získává zanedbatelná 3 procenta hlasů, jenže na rusifikovaném východě stačilo vyhrožovat nebezpečím války a bídy – a účast rusky mluvících voličů okamžitě prudce vzrostla.

Jinak řečeno: v této členské zemi NATO se vší pravděpodobností existuje zatím sice nenápadná, ale z hlediska sociologického jistě podstatná skupina lidí ochotných přímo či nepřímo podpořit ruskou vojenskou agresi na Ukrajině.

Když ke všemu řečenému dodáme, že jak v Estonsku, tak hlavně v Lotyšsku funguje zákon o takzvaných neobčanech, jimiž jsou hlavně Rusové, kteří neumějí příslušný státní jazyk a nemají zkoušku z dějin země, je jasno: o pobaltské Sudety je tu postaráno – i s nebezpečími z toho vyplývajícími.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Libor Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme