Euro jako koncept české politiky

Pokud bychom měli definovat vztah českých vlád k euru, asi by bylo nejlepší jej pojmenovat slovem koncept. Euro je skvělý „koncept“, když vláda bojuje s inflací, respektive častěji s Českou národní bankou. Euro je také skvělý koncept, když se vláda chce tvářit dostatečně progresivně a proevropsky.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Euro, měna Evropské unie

Euro, měna Evropské unie | Zdroj: Pixabay | Licence Pixabay,©

Navíc má eurokoncept tu výhodu, že nikdy, skutečně nikdy na něj nedojde v praxi. A to buď proto, že na jeho zavedení není Česká republika připravená, nebo nesplňuje kritéria, nebo by to právě v tu danou chvíli, kdy by to bylo možné po všech stránkách, nebylo zrovna výhodné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Julie Hrstková: Euro jako koncept české politiky

Ideální je proto mluvit o přijetí eura v budoucím čase, a pokud už vůbec hovořit o nějakém datu, tak musí být dostatečně vzdálené, nejlépe v době panování jiné vlády a také dost daleko na to, aby si to jakýkoliv volič zapamatoval. 

S tímto poznáním by nikoho nemělo překvapit, že i letošní rok ministerstvo financí doporučilo nestanovovat datum zavedení eura, přestože díky konsolidačnímu balíčku bude Česká republika opět splňovat nutná kritéria. A klidně by mohla začít dělat reálné kroky k náhradě koruny jednotnou evropskou měnou, tedy například zafixovat korunu v pásmu ERM2. 

Zaměstnance vyplácet v eurech?

Paradoxně by se tato vláda dala opatrně nazvat proeurovou – s výjimkou ODS, která se na zavedení eura tváří asi jako vegetarián na dobře propečený steak, se lidovci, piráti i TOP 09 k euru hrdě hlásí. Jen jim to není nic platné, protože euro bylo problémem už při tvorbě programového prohlášení této vlády, a proto tam také jeho zavedení není.

Zavedení eura v Česku je v současné době nevýhodné a nereálné, shodli se Vystrčil s Havlíčkem

Číst článek

Politikům se nelze divit, euro v Česku stále odmítá nadpoloviční většina populace. Dlouhodobě Česká republika vychází z pravidelných průzkumů jako euroskeptická. Abychom však neházeli vinu na obyvatele, k euroskepticismu je nedovedly vlastní špatné zkušenosti, protože žádné nemají.

Viníkem je zcela jednoznačně dlouhodobá odmítavá rétorika politiků v čele s ODS. S odmítavým přesvědčením nehnulo ani zavedení eura na Slovensku, ani fakt, že se dokonce i nejoblíbenější dovolenková destinace Chorvatsko letos vzdalo kuny a ochotně přešlo na euro. 

Nutno ovšem dodat, že i politici, kteří by euru fandili, používají poměrně nesmyslné argumenty, které si ohýbají podle toho, jak se jim to hodí. Přes jejich tvrzení ale výše inflace nesouvisí s eurem. Stejně tak platí, že si Češi umí srovnat ceny v korunách, eurech i dalších měnách, a proto podnikají nákupní výjezdy do levnějšího Polska.

Dlouhodobě po zavedení eura volá byznys. V Česku jako otevřené, průmyslové zemi, jejíž bohatství je založeno mimo jiné na exportu výrobků do eurozóny, nedává lpění na koruně smysl. A poté, co firmy pochopily, že přijetí eura je v rámci české politiky pravděpodobné asi jako narození fialové krávy, dotlačily vládu aspoň k účetnictví v eurech, které bude možné pravděpodobně od příštího roku. 

Otázkou je, jak dlouho bude trvat, než začnou firmy vyvíjet tlak na to, aby mohli zaměstnance vyplácet v eurech – když veškerá část obchodů v jednotné měně probíhá.

Euroizace ekonomiky probíhá dlouho, nyní jen nabrala na rychlosti. Přesto tato vláda euro nepřijme a je stejně tak pravděpodobné, že se ani k tomuto kroku nebude chystat například vstupem do ERM2, což by jakoukoliv příští vládu zavázalo k přijetí jednotné měny. Pokud vůbec někdy bude mít Česko euro, potom na tom nebudou mít žádnou zásluhu politici. Bez ohledu na to, že jde výsostně o politické rozhodnutí. 

Autorka je komentátorka Hospodářských novin

Julie Hrstková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme