Lída Rakušanová: Fit for 55 – poslední zvonění?

Tornádo na Moravě, déšť tak hustý, že boří domy v Porýní, vražedná vedra na jihu Evropy, valem tající ledovce na severním pólu: jako by sama příroda chtěla v těchto dnech ukázat i Evropanům, jak vypadá změna klimatu nikoli v katastrofických filmech či kdesi daleko na jiných kontinentech, ale v realitě našich životů.

Komentář Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodně v německém Porýní (záběr z města Aachen) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

K plánu, jak snížit v nadcházejících devíti letech emise uhlíku oproti roku 1990 o 55 procent, který ve středu předložila Evropská komise, je to děsivě názorný doprovod. A především znamení, že končí legrace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lída Rakušanová: Fit for 55 – poslední zvonění?

Vědci se už dávno shodli, že na oteplování planety má člověk značný podíl. A prakticky všechny průmyslově vyspělé země světa se teoreticky shodují i na tom, že objem skleníkových plynů, vypouštěných do ovzduší, je nutno radikálně omezit. A to co nejdřív, protože včera bylo pozdě. Dokonce se k tomu většina z nich už před lety i zavázala. Jen s realizací těchto závazků to krutě vázne.

A tak se vlády členských států Evropské unie rozhodly jít příkladem a pověřily Evropskou komisi, aby vypracovala cestovní mapu. Bruselští úředníci neudělali nic jiného, než že splnili úkol. V následujících týdnech se o plánu bude vést diskuse v Evropském parlamentu a v Evropské radě. S tím, že pozměnit se mohou jednotlivé body, ale nikoli cíl.

Stmelit globální hráče?

Na politicích teď je říct doma lidem na rovinu, že zadarmo to nebude. Zdraží se benzín, nafta i topný olej, průmysl se bude muset vypořádat s nárůstem cen emisních povolenek, automobilky s úkolem přeorientovat se v dohledné době na výrobu bezemisních aut.

Na levné importy ze zahraničí, vyráběné s klimaticky nižším standardem, budou uvalena cla. A aby to všechno nezdecimovalo rozpočty rodin s nízkými příjmy, počítá návrh Evropské komise se 70 miliardami eur na podporu nízkopříjmových vrstev obyvatelstva v členských zemích Unie.

Jistě: není nikde psáno, že se tím oteplování planety zastaví. Zcela jistě se tak nestane, pokud nebudou Spojené státy, Rusko a především Čína Evropu následovat.

Nepravděpodobné? Ano, ale jen na první pohled.

Pro USA se současným prezidentem v čele by byl příklad Evropské unie nepochybně inspirující. Snížit emise chce i Čína, i když si stanovila dosažení tohoto cíle v delším časovém horizontu.

A prezident Putin mluvil po nedávné návštěvě Bidenova vyslance Johna Kerryho v Moskvě dokonce o boji proti změnám klimatu jako o „společném zájmu Ruska a Spojených států“. S velkou dávkou optimismu by tedy nemusela být vyloučena ani perspektiva, že by současné ničivé projevy klimatických změn mohly globální hráče naopak stmelit.

Dodejme, že v České republice je bohužel jisté jen to, že ambiciózní plán Komise zneužijí zdejší populisté k dalšímu tažení proti Bruselu.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Lída Rakušanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme