Nová košťata v čele Evropské unie

Na konci tohoto měsíce se mění vedení dvou ze tří hlavních institucí Evropské unie. Čerstvou hlavu bude mít Evropská rada a do funkce nastoupí nová Evropská komise. Co toto pomyslné střídání stráží na klíčových postech v unii přinese?

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příští šéf Evropské rady Charles Michel

Příští šéf Evropské rady Charles Michel | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

Nové koště dobře mete, říká známé přísloví. Jak bude pomyslně mést nová Evropská komise a šéf Rady, to se teprve ukáže. Tým eurokomisařů vedený Němkou Ursulou von der Leyenovou si každopádně už vytknul hodně ambiciózní cíle, zejména v oblasti boje se změnou klimatu.

V ní nová komise vidí nejen existenční hrozbu pro starý kontinent a celý svět, jak se vyjádřila sama von der Leyenová. Skýtá podle ní zároveň příležitost pro další impulzy evropské ekonomice.

To je bezpochyby přístup, jak mohou klimatická opatření akceptovat i vlády, které jsou k dopadům změn životního prostředí skeptické, jako je tradičně ta česká. S přesvědčováním o jednotné evropské minimální mzdě a dalších sporných krocích už to asi komise bude mít horší.

Zatím ale není jasné, kde vezme na své velké plány dostatek peněz, protože s nimi stávající návrh víceletého rozpočtu unie nepočítá. Navíc v případě těch klimatických mluvíme o strategiích na příštích deset až třicet let. A v plnění dlouhodobých vizí není unie zrovna nejsilnější.

Vzpomeňme jen třeba na Lisabonskou strategii, která měla za cíl přeměnit evropský blok na nejdynamičtější a nejvíce konkurenceschopnou ekonomiku na světě. Tou měl být už v roce 2010…

Pro novou komisi bude klíčové, jak se naučí získávat pro své návrhy většiny v proměněném Evropském parlamentu, kde se nemůže spoléhat na jasně danou koalici frakcí. A jak se von der Leyenová jako nováček v nejvyšších patrech unijní politiky prosadí v Evropské radě tvořené premiéry a prezidenty členských států.

Špatné zprávy pro Visegrád?

Její vedení souběžně přebírá Belgičan Charles Michel. Jako bývalý předseda vlády své země důvěrně prostředí summitů zná a s dojednáváním složitých kompromisů má jako expremiér slepeného království pořádně bohaté zkušenosti. To by měly být jeho velké výhody. Navíc u něj nehrozí problémy s jazykem jako na začátku úřadování jeho předchůdce Poláka Donalda Tuska.

Von der Leyenová dostala zelenou, pro její tým zvedlo ruku 461 europoslanců

Číst článek

Z pohledu Česka a střední Evropy je to ale jen malý důvod k jásání. Premiér Andrej Babiš se sice může utěšovat, že Michela dobře zná z dlouholetého partnerství v rámci evropských liberálů. Na rozdíl od Tuska má ale Belgičan mnohem blíže ke starým členským státům a především k Francii a Beneluxu.

Zájmy těchto zemí se přitom v posledních letech výrazně rozcházejí s politikou Visegrádské skupiny. Zastání jako v případě sporu o migrační kvóty tak nemohou středoevropští lídři od Michela moc očekávat. Za jejich odmítavý přístup k této otázce je ostatně Belgičan v minulosti dokonce navrhoval potrestat.

Jak schopným vyjednavačem a urovnávačem sporů je, to ukážou už příští měsíce, kdy se unie musí dohodnout na podobě příštího víceletého rozpočtu. Shoda je zatím daleko a na Michelovi bude dovést předáky všech 27, či možná ještě 28 členských zemí k finálnímu kompromisu přijatelnému pro všechny.

Ve stejném období bychom také už měli vidět, jaký osud čekají minimálně některé ambiciózní projekty komise Ursuly von der Leyenové. Zda si dokážou umést cestičku k prosazení, nebo s nimi ostatní instituce zametou.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme