Evropské naděje Česka. Třeba někde v zácpě u Benešova

Výsledek sněmovních voleb potvrdil přetrvávající euroskeptické nálady v české společnosti. V žádných letošních volbách v unii nedostaly strany s výrazně proevropským programem tolik na frak jako u nás. Evropská budoucnost naší země přesto nemusí být tak chmurná, jak naznačuje volební verdikt. Naděje dřímá třeba v našich náctiletých, jak jsem měl možnost zjistit ve městě svého mládí.

Komentář Benešov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie (ilustrační foto) | Foto: European Commission Audiovisual service

Kdybych to hodnotil pouze na základě twitteru, tak jsou v celé republice asi jen dva lidé s pozitivním vztahem k Benešovu. Já a pak populární glosátor dění kolem nás a v KLDR vystupující pod přezdívkou Poslední skaut – oba benešovští patrioti. Zbytek má tohle středočeské město u Konopiště spojené jen se špatným pivem (už dávno není pravda) a s permanentními kolonami na tahu mezi Prahou a Táborem (smutná jistota Zelené vlny).

Tento týden jsem se i přes ony zácpy do svého rodiště vrátil, abych na gymnáziu, které jsem kdysi v minulém tisíciletí vychodil, diskutoval s mladými následovníky o Evropské unii. Pro člověka působícího v bruselské případně pražské bublině to byla vítaná změna, nemluvě o poctě být považován za úspěšného absolventa. V dobách mého studia nám za takového neustále předhazovali spisovatele Michala Viewegha a my ho za to z duše nenáviděli. Dost možná jsem tak teď převzal jeho štafetu.

Bez ohledu na to jsem na sérii debat s benešovskými studenty vyrazil pln zvědavosti (a samozřejmě s dostatečným předstihem kvůli těm kolonám). Málo o čem jsem měl tak mlhavou představu jako o tom, jak o Evropské unii smýšlejí facebookem odkojení mladí Češi, navíc mimo Prahu. Výsledek mě překvapil. Velmi pozitivně.

Jistě, ta zhruba stovka sedmnácti- a osmnáctiletých není žádným reprezentativním vzorkem českých teenagerů. Když ale hluboko ve skomírající paměti vylovím, jak jsem se o Evropu zajímal v tomhle věku já a moji vrstevníci ve stejných lavicích, je to velký skok kupředu.

Naděje

Tihle mladí prožili prakticky celý život v EU, Česko považují za její naprosto přirozenou součást a neumí si představit, že by z ní odešlo. Mnozí v unii vidí víc než jen prostředek k dostávání evropských dotací a souhlasí i s prohlubováním integrace a s českým zapojením do tohoto procesu. Doslova mě odrovnal postřeh jednoho ze studentů, že by čeští politici měli být „takovým kvalitativním balíčkem“, aby se na unijních schůzkách dokázali také domluvit a byli schopní vyjednávat i v kuloárech. Jakoby se i na malém městě něco o naši představitelích vědělo.

Kalouskova věcně správná utopie

Číst článek

Samozřejmě ne všichni jsou „eurohujeři“, zazněly i kritické hlasy na adresu EU a její současného směřování. Někteří jsou pro návrat unie ke kořenům a omezení integrace na hospodářskou a obchodní spolupráci s volným pohybem zboží a lidí. Dost jich – stejně jako většina české populace – nechce euro. Jeden ze studentů dokonce horoval pro zrušení eurofondů, které podle něj kazí podnikatelské prostředí a podporují korupci. Jen netuším, jestli tenhle názor nějak souvisí s tím, že dotyčný pochází z vesnice u Čapího hnízda.

Ať už na unii vidí jenom pozitiva, nebo k ní mají výhrady, dokážou si svůj názor vyargumentovat a nezplošťují EU na diktát Bruselu a povinné přijímání uprchlíků. Informace si zjišťují i v zahraničích médiích a nečerpají je pouze z českých, často pochybných webů. V tom všem spatřuju naději, že to s evropskou budoucností Česka nemusí být tak černé, jak by to mohlo podle aktuálních signálů vypadat.

Je mi jasné, že na Benešov se bude nadávat i dál, dokud se u něj bude stát v zácpách. A ty nejspíš nezmizí, dokud se nedostaví dálnice D3, což u nás znamená ještě desítky let. Jednou se to ale možná podaří, stejně jako se možná jednou u nás bude racionálně diskutovat o EU nebo o euru. Naděje je třeba v tomhle Benešově…

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme