Ruský obhájce lidských práv jde do vězení za odkaz na facebooku

Lev Ponomarjov je 77letý obhájce lidských práv. Býval blízkým spolupracovníkem Andreje Sacharova. Abych přiblížil jeho postavení mezi ruskými demokraty, dovolím si ho přirovnat k našemu Petru Uhlovi. A teď si představte, že by šel v těchto dnech Uhl sedět kvůli tomu, že zveřejnil status na facebooku. Lvu Ponomarjovovi se to ale stalo. Má strávit ve vězení 25 dnů.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lev Ponomarjov je 77letý obhájce lidských práv

Lev Ponomarjov je 77letý obhájce lidských práv | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Marně dokazovala jeho advokátka, že toto rozhodnutí je nezákonné. Ponomarjov totiž pouze sdílel odkaz na článek, který byl zveřejněn na webu rádia Echo Moskvy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Alexandr Mitrofanov: Ruský obhájce lidských práv jde do vězení za odkaz na Facebooku

Napsali ho rodiče mladých lidí, které úřady už měsíce drží ve vazbě v kauze tzv. Nového majestátu. Šlo o skupinu mládeže, která se bavila o společnosti a politice. Nasazený agent tajné služby FSB nejdříve navrhl stanovy a akce, které by mohly být v rozporu se zákonem, a později skupinu udal.

Proti uvěznění 77letého obhájce lidských práv se ozvalo mnoho lidí včetně ombudsmanky, poslance Dumy za komunisty a celé Rady pro lidská práva při prezidentovi. Ale státní moc mlčela. Nedošlo k vývoji, který před několika dny prozradila veřejnosti šéfredaktorka státní televize Russia Today Margarita Simonjanová.

Čert vem sankce

Úřady totiž začaly dělat potíže populárnímu raperovi Huskymu a později ho zatkly. Pak ho ale zase pustily. Simonjanová napsala, že to byla zásluha dvou tří lidí z Putinova okolí, kterým se tento přístup znelíbil. Soudům nařídili, ať rapera okamžitě osvobodí. Starý obhájce lidských práv je ale jiný případ.

Státní moc mezitím završuje jinou akci, která měla odvést pozornost obyvatelstva od palčivých problémů.

Před časem metropolita Tichon, který je pokládán za osobního Putinova zpovědníka, navrhl, aby velká letiště v zemi byla pojmenována po různých osobnostech. Referenda byla někde doprovázena výtržnostmi jako v Kalinigradu, kde došlo k útokům nacionalistů na pomník a na náhrobek místního rodáka Immanuela Kanta.

Na pomoc přispěchalo vojenské námořnictvo. Velitel Baltské flotily v projevu před posádkami vylíčil Kanta jako vlastizrádce a autora knih, které by nikdo z přítomných na nástupu mužstva nikdy nečetl. Letiště má být nakonec pojmenováno po císařovně Jelizavetě Petrovně.

Pro nás je zajímavé, že Šeremetěvo má být také Puškinovo a ve Volgogradu mají mít letiště pojmenované pro Alexeji Maresjevovi, prototypu hrdiny Příběhu opravdového člověka.

Anton Čechov a Vladimir Vysockij byli odsunuti na východ. Čechovovo jméno má mít letiště na Sachalinu a podle Vysockého má být pojmenováno letiště v Magadanu, někdejším hlavním městě Gulagu. Ale definitivně rozhodne o výsledcích referenda Vladimir Putin.

Celkem 47 ruských letišť změní jméno. Místo Šeremeťjevo bude jméno Alexandra Puškina

Číst článek

Nový kurs Kremlu popsala známá politoložka Lilija Ševcovová takto: „Epocha dvojsmyslnosti, kdy bylo možné zároveň si hrát na válku i na mír, být zároveň nepřítelem a partnerem Západu, končí. Ruská státní moc fakticky říká: čert vem sankce, musíme se připravovat na nejhorší.“

P. S.: Odvolací soud ve věci Lva Ponomarjova vyhlásil rozsudek v pátek kolem půl páté odpoledne. Zůstane ve vězení 16 dnů.

Autor je komentátorem deníku Právo.

Alexandr Mitrofanov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme