Vzdorem k porážce. Moravská komora bude po fotbalových volbách bojovat o přežití

Český fotbal má sice nového předsedu, ale tahanice uvnitř asociace nekončí. Naopak. Začíná boj o zachování či zrušení dvoukomorového systému. Moravský vzdor tedy v důsledku může skončit porážkou.

Komentář Nymburk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový předseda FAČR Martin Malík (v pozadí jeho protikandidát Petr Fousek)

Nový předseda FAČR Martin Malík (v pozadí jeho protikandidát Petr Fousek) | Zdroj: ČTK

Podle aktuálních stanov je ke zvolení předsedy zapotřebí podpora v české i moravské komoře, což občas vedlo k patu. Jako v červnu, kdy se šéfem fotbalu nestal ani Martin Malík, ani Petr Fousek. Výkonný výbor proto doporučil přidat čtvrté kolo, ve kterém by rozhodovala prostá většina.

Novým předsedou Fotbalové asociace je Martin Malík, delegáti ho zvolili v prvním kole

Číst článek

To ovšem Morava odmítla. Nechtěla, aby ji početnější česká komora mohla přehlasovat. Pak – tak trochu omluvně – hlasovala pro Martina Malíka už v prvním kole, ačkoliv minule podporovala Petra Fouska. Snad aby ukázala, že dvoukomorový systém nevadí a vždycky je možné se domluvit.

Ale to přítomné pozorovatele z FIFA a UEFA neuklidnilo. Předem důrazně varovali, že změnu stanov vyžadují. Hlavním požadavkem bylo přijmout opatření, aby byl v budoucnu předseda vždy zvolen a valnou hromadu nešlo zablokovat.

Místopředseda UEFA Grigorij Surkis pohrozil ustavením takzvané normalizační komise. Ta by český fotbal řídila namísto výkonného výboru, dokud by neučinila potřebné změny ve stanovách.

„Je to jako na silnici. Když nedodržujete pravidla, tak dostanete pokutu. Ale za další přestupky vám už můžou sebrat řidičák. Už předtím jsem vám říkal, že míč je na vaší straně. A vy jste nám ho tímhle rozhodnutím vrátili,“ hřímal Surkis.

Morava utrpěla porážku

Zatímco původní návrh by zrušil dvoukomorovost jen při čtvrtém kole volby předsedy, teď má namále celý dvoukomorový systém.

Hrozby FIFA jsou reálné, nechci být zimním králem, říká nový šéf českého fotbalu Martin Malík

Číst článek

„Po dnešku budu podporovat jeho zrušení,“ prohlásil i Roman Berbr, který má v zákulisí značnou moc a ve výkonném výboru bude znovu zasedat coby místopředseda. Byť přiznává, že bez intervence z FIFA a UEFA takový zásah do stanov nebude možný. Souhlasit by s ním totiž musela i Morava.

Čechy a Morava mají několik týdnů na hledání kompromisu. Přítomnost zahraničních funkcionářů, ke kterému se schyluje, už by kompromisem neskončila. Takže nějaký čas ještě zbývá.

Pelta vystoupil poprvé od květnového zatčení. 'Sebrali mě za to, že jsem lobboval za fotbal'

Číst článek

Moravská komora je proto pod tlakem. Odmítání změn by znamenalo, že je stejně nadiktuje někdo jiný zvenčí. A když se bude pokoušet jednat, setkají se spolu moravský šéf Zdeněk Zlámal a hlava české komory Roman Berbr. A to jsou, jemně řečeno, přeci jen jiné váhové kategorie…

Morava tedy sice v úterý ukázala vzdor, ale nakonec možná utrpí absolutní porážku.

Bez šance ale není. Motivací české komory pro jednání by mohly být sankce, kterými UEFA a FIFA navíc hrozí. Navíc se pro zachování dvoukomorového systému vyslovil i nový předseda české asociace Martin Malík.

Petr Šedivý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme