Federer, nebo Laver? Anebo Nadal?

Švýcarský tenista Roger Federer vyhrál v Melbourne 20. grandslamový titul v mužském singlu a je tak ještě o něco nedostižnějším rekordmanem. Je ale úplně nejlepším hráčem historie?

Komentář Melbourne Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roger Federer | Zdroj: ČTK

Bylo to na podzim roku 2014, bývalý slavný tenista Ivan Lendl se v Bratislavě připravoval na exhibiční utkání s Johnem McEnroem a před tím také odpovídal na některé otázky. „Kdo je podle vás nejlepším tenistou historie?“ zeptal se tenkrát jeden ze slovenských reportérů a dočkal se této úvahy: „Já jsem se tím dost dlouho zabýval a nedošel jsem k jednoznačné odpovědi. A pak jsem se spokojil s tím, že jsem si to rozdělil na dvě éry.

Roger Federer si připsal další unikát. Australian Open dokázal ovládnout na různě barevných kurtech

Číst článek

Před rokem 68´(do začátku profesionální open éry – pozn. red.), před Wimbledonem 1968, to je Rod Laver a po Wimbledonu 68´a to je Roger Federer,“ říkal tenkrát Lendl a svou myšlenku ještě dokončil: „Nedá se to srovnávat, protože hráči, kteří přešli k profesionálům, jako třeba Rod Laver po kompletním kalendářním grandslamu v roce 62´, tak už jako profesionálové nesměli hrát grandslamové turnaje.

A mohli začít až v roce 68´čili Laver od roku 1963 do Wimbledonu 1968 žádný grandslamový turnaj nehrál. A potom přijel, vyhrál Wimbledon a vyhrál celý sezonní grandslam v roce 1969 (triumfoval na Australian Open, French Open, Wimbledonu a US Open v jednom kalendářním roce).

Pravděpodobně by nevyhrál grandslam v roce 1962, protože tam byli tehdy lepší profesionálové než on amatér, ale určitě by vyhrál spoustu grandslamových turnajů v těch letech, co nehrál. Tím se to tedy dost těžko posuzuje, tak jsem si to rozdělil na dvě období a spí se mi líp,“ usmíval se tehdy Lendl.

Na ta slova si často v posledních měsících vzpomínám a slibuji si, že až zase někdy budu mít příležitost s Ivanem Lendlem mluvit, zeptám se na stejnou věc znovu. Zatím zkusím počítat.

'Měl jsem Nadala v Rod Laver Areně.' Míčky v Melbourne chtějí podávat tisíce dětí, vyberou 350

Číst článek

Levoruký Australan Rod Laver, kterého mohli na podzim vidět i fanoušci v Praze při prvním Laver Cupu, získal 11 grandslamových trofejí v singlu a v době, kdy na grandslamech jako „přeběhlík“ nemohl startovat, zvítězil na 8 obdobných akcích profesionálního okruhu.

Tím se dostáváme k číslu 19, které teď Roger Federer na Australian Open ještě překonal. Švýcar má 20 pohárů, ale na podzim roku 2014 jich vlastnil „jenom“ 17, takže si říkám, jestli by teď byla odpověď slavného českého rodáka stejná.

Pochopitelně, dá se na to dívat i jinak, dříve se hrálo mnohem častěji na travnatém povrchu, na kterém je Federer vůbec nejsilnější. Takže by nemusel mít 20, ale třeba 25 nebo 30 titulů, kdyby byly v grandslamových areálech v Austrálii či Americe travnaté kurty jako kdysi.

A když to úplně otočíme, kdo by byl nejlepším hráčem historie, kdyby se aspoň dva grandslamy hrály na antuce (na US Open se na antuce pár let hrálo)? Byl by to desetinásobný šampion z Roland Garros, Španěl Rafael Nadal, který nad fenomenálním Federerem vyhrál většinu vzájemných duelů?

Jaroslav Plašil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme