Festival Prague Pride má smysl. Zarputilým kritikům navzdory

Účastnit se už tradičního průvodu v rámci festivalu Prague Pride je zážitek, který lze doporučit každému, kdo zná jen mediální obraz celé akce - a obzvlášť těm, kteří ji kritizují.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Účastníci pochodu Prague Pride procházejí Opletalovou ulicí. | Foto: Michaela Říhová | Zdroj: ČTK

Letošního průvodu se zúčastnilo na čtyřicet tisíc lidí. Jako obvykle je na fotkách vidět to nejbarevnější - duhové kostýmy, tanečníci na alegorických vozech nebo muž v plavkách ve stylu Borata. Mezi vizuálně nejkřiklavějšími lidmi se proplétaly tisíce těch, kteří přišli celou věc zkrátka podpořit - a cítit se dobře bez ohledu na svou orientaci.

A kdo ohrožuje vaši rodinu?

Číst článek

Na místě samozřejmě čekali také odpůrci. Na jeho začátku, na Václavském náměstí, to letos byli zapálení fanoušci Ježíše s transparenty jako Česko není Sodoma, na trase průvodu pak fanoušci Dělnické strany a skupiny Ortel obklopení trojnásobnou přesilou těžkooděnců. Obě skupiny se staly terčem všeobecného veselí davu kolemjdoucích, který se pomalu přesouval centrem Prahy na Letnou.

A když průvod dorazil do cíle, rozzářil celou letenskou pláň. Na místě, kde se konal celodenní večírek, i v celém okolním parku byly v duhových barvách vidět všechny skupiny lidí - sotva dvacetiletí studenti, důchodci, skupinka gay vousáčů "medvědů", rodiče s dětmi i policisté na koních, kteří se s účastníky Pride ochotně fotili.

Tolerantní, radostné prostředí Prague Pride by měli zažít všichni, kdo festival kritizují. Jasně, průvod šikovně využívají korporace jako Google nebo Amazon a politici jako pirátští poslanci nebo Dominik Feri - ale to je nakonec mnohem prospěšnější než i v dnešní politice mainstreamový boj za neexistující tradiční rodinu.

I přes odsudky některých zasloužilých komentátorů - Byly to ale krásné časy, když se buzny věnovaly ušlechtilému umění a nelezly slušným lidem na oči! - má festival smysl. Pro ty, kteří na něm mají příležitost být sami sebou, i pro ty, kteří chtějí zažít pocit, že přece jen žijí v otevřené a tolerantní společnosti. Ostatní můžou dál rozebírat svůj strach z neznámého v internetových diskuzích.

Michal Zlatkovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme