Festival unijní jednoty, která nejspíš dlouho nevydrží
Na posledním summitu předvedla Evropská unie nevídanou jednotu a shodu, nad kterou sama nevěřícně kroutila hlavou. Je ale téměř jisté, že tato harmonie dlouho nepotrvá. Unie na to ostatně zadělala hned na samotném summitu.
Důvod této jednoty byl jednoduchý – „společný nepřítel" v podobě odcházející Británie. Lídři zbytku unie se sjeli do Bruselu, aby odsouhlasili „jízdní řád" jednání o brexitu.
Prohlašují, že chtějí s Brity zůstat přáteli a zachovat tak úzké vztahy, jak to jen půjde. Přitvrzování unijních požadavků a slova o britských brexitových iluzích nebo životu v jiné galaxii však naznačují, že to bude rozvod se vším všudy a že unie nehodlá dát Londýnu nic zadarmo. A to doslova.
Na tom, že bude Británie muset zaplatit všechny své závazky do poslední pence (a natruc v eurech), se shoduje celá sedmadvacítka. A že to podle nizozemského premiéra bude „pořádná pálka", o tom není pochyb.
Jelikož se tentokrát drželo zpátky i Polsko, přestože summit znovu bude řídit „arcinepřítel" varšavské vlády Donald Tusk (zájem o budoucnost téměř milionu Poláků – rozuměj voličů – žijících v Británii převážil nad domácí nevraživostí), trvalo schvalování klíčového dokumentu na summitu rekordně krátkou dobu. Jediný rozkol tak nakonec panoval v tom, jak dlouho to vlastně bylo.
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker nejprve na Twitteru vítězoslavně oznámil, že to nezabralo ani 15 minut.
#EUCO: Unity in action: #EU27 adopt #Article50 Guidelines in less than 15 minutes. #Brexit
— Jean-Claude Juncker (@JunckerEU) April 29, 2017
Zdroj z blízkosti šéfa summitu Tuska pak ale prozradil, že to byla pouhá minuta. Aby v historických análech nepanoval zmatek, jak dlouho ten nejspíš nejrychlejší summit v dějinách rozhodoval, přišli oba unijní předáci na tiskové konferenci s finální cifrou čtyři minuty. Shoda se tak nakonec našla i na tom.
Juncker k tomu ale obratem poznamenal, že to bylo poprvé a zřejmě naposledy, kdy unie něco tak rychle schválila. Lucemburský matador určitě ví, o čem mluví, a lze očekávat, že sváry uvnitř evropského spolku na sebe nenechají dlouho čekat.
Už za dva týdny budou ministři vnitra diskutovat o nových návrzích na povinné migrační kvóty a v této otázce je střet mezi jejich zastánci a minimálně visegrádskou čtyřkou předprogramovaný. Potenciál vnést do unijních řad napětí a řevnivost má bezpochyby i bod, který evropští lídři na summitu zatím jen nakousli. A tím je stěhování unijních agentur sídlících v Londýně na kontinent.
I když boj o ně má oficiálně vypuknout až po červnovém summitu, řada zájemců o hostitelství Evropského bankovního úřadu a Evropské agentury pro léčiva už je hodně dlouhá. A někteří se o své nároky na prestižní instituce už hodně hlasitě hlásí.
Jelikož o přiklepnutí nových sídel budou rozhodovat samy členské země, je nabíledni, že začne dohadování, taktizování a kupčení s podporou, prostě unijní byznys jako obvykle. Na konci někomu ten černý Petr v ruce bude muset zůstat a s ním určitě i nějaká ta kapka zlé krve. I v Evropské unii totiž platí, že jsme jenom lidé.
Podle @JunckerEU netrvalo schválení jízdního řádu brexitu ani 15 minut. Zdroj zevnitř zasedání dokonce mluvil o minutě #rychlovka #EUCO https://t.co/sj28ayzkdF
— Filip Nerad (@FilipNerad) April 29, 2017
Trápení Jany Maláčové
Apolena Rychlíková
Detail, který rozhodne o osudu nového amerického prezidenta
Petr Holub
Ukrajinská kvadratura kruhu
Ondřej Soukup
I když Trumpova hvězda pohasne, trumpismus v Evropě přežije
Lukáš Jelínek