Festival unijní jednoty, která nejspíš dlouho nevydrží

Na posledním summitu předvedla Evropská unie nevídanou jednotu a shodu, nad kterou sama nevěřícně kroutila hlavou. Je ale téměř jisté, že tato harmonie dlouho nepotrvá. Unie na to ostatně zadělala hned na samotném summitu.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. | Zdroj: Reuters, Reuters

Důvod této jednoty byl jednoduchý – „společný nepřítel" v podobě odcházející Británie. Lídři zbytku unie se sjeli do Bruselu, aby odsouhlasili „jízdní řád" jednání o brexitu.

Prohlašují, že chtějí s Brity zůstat přáteli a zachovat tak úzké vztahy, jak to jen půjde. Přitvrzování unijních požadavků a slova o britských brexitových iluzích nebo životu v jiné galaxii však naznačují, že to bude rozvod se vším všudy a že unie nehodlá dát Londýnu nic zadarmo. A to doslova.

Na tom, že bude Británie muset zaplatit všechny své závazky do poslední pence (a natruc v eurech), se shoduje celá sedmadvacítka. A že to podle nizozemského premiéra bude „pořádná pálka", o tom není pochyb.

Jelikož se tentokrát drželo zpátky i Polsko, přestože summit znovu bude řídit „arcinepřítel" varšavské vlády Donald Tusk (zájem o budoucnost téměř milionu Poláků – rozuměj voličů – žijících v Británii převážil nad domácí nevraživostí), trvalo schvalování klíčového dokumentu na summitu rekordně krátkou dobu. Jediný rozkol tak nakonec panoval v tom, jak dlouho to vlastně bylo.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker nejprve na Twitteru vítězoslavně oznámil, že to nezabralo ani 15 minut.

Zdroj z blízkosti šéfa summitu Tuska pak ale prozradil, že to byla pouhá minuta. Aby v historických análech nepanoval zmatek, jak dlouho ten nejspíš nejrychlejší summit v dějinách rozhodoval, přišli oba unijní předáci na tiskové konferenci s finální cifrou čtyři minuty. Shoda se tak nakonec našla i na tom.

Juncker k tomu ale obratem poznamenal, že to bylo poprvé a zřejmě naposledy, kdy unie něco tak rychle schválila. Lucemburský matador určitě ví, o čem mluví, a lze očekávat, že sváry uvnitř evropského spolku na sebe nenechají dlouho čekat.

Už za dva týdny budou ministři vnitra diskutovat o nových návrzích na povinné migrační kvóty a v této otázce je střet mezi jejich zastánci a minimálně visegrádskou čtyřkou předprogramovaný. Potenciál vnést do unijních řad napětí a řevnivost má bezpochyby i bod, který evropští lídři na summitu zatím jen nakousli. A tím je stěhování unijních agentur sídlících v Londýně na kontinent.

I když boj o ně má oficiálně vypuknout až po červnovém summitu, řada zájemců o hostitelství Evropského bankovního úřadu a Evropské agentury pro léčiva už je hodně dlouhá. A někteří se o své nároky na prestižní instituce už hodně hlasitě hlásí.

Jelikož o přiklepnutí nových sídel budou rozhodovat samy členské země, je nabíledni, že začne dohadování, taktizování a kupčení s podporou, prostě unijní byznys jako obvykle. Na konci někomu ten černý Petr v ruce bude muset zůstat a s ním určitě i nějaká ta kapka zlé krve. I v Evropské unii totiž platí, že jsme jenom lidé.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme